1939. szeptember 1. – Lengyelország elnöke továbbra is ragaszkodik a német jóvátételhez
Andrzej Duda lengyel elnök a hazája elleni német támadás 85. évfordulója alkalmából rendezett megemlékezésen ismét kártérítést követelt Németországtól a második világháborúban elszenvedett károk miatt.
Lengyelország német megszállásának 85. évfordulóján Andrzej Duda elnök ismét jóvátételt követelt Németországtól a második világháborúban elszenvedett károkért.
„A megbocsátás és a bűnösség elismerése egy dolog, a károk jóvátétele egy másik”
– mondta Duda a lengyel kisvárosban, Wieluńban. Hozzátette:
„És ez a kérdés még mindig nem megoldott, aminek már 80 éve, ha a második világháború időszakát is beleszámítjuk”.
A második világháború kezdetének Lengyelország 1939. szeptember 1-jei német megszállását tekintik. Még a Gdansk melletti Westerplatte bombázása előtt a német légierő bombázta az akkori német-lengyel határ közelében fekvő Wieluń városát.
Becslések szerint csak ebben a támadásban akár 1200 civil is életét veszthette. Az egész második világháború alatt a becslések szerint legalább hatmillió ember vesztette életét Lengyelországban. A főváros, Varsó teljesen elpusztult.
Duda elnök a nemzeti konzervatív PiS soraiból lett Lengyelország elnöke, amely 2015 és 2023 között vezette Lengyelországot. Akkoriban a PiS-kormány németellenes hangnemmel és összesen 1,3 billió eurónyi jóvátételi követeléssel tette feszültté a viszonyt Berlinnel.
A második világháborús jóvátétel kérdése azonban még a Donald Tusk vezette, december óta hivatalban lévő balközép kormány részéről sem került le az asztalról.
A július eleji német-lengyel kormányzati konzultációkon Olaf Scholz (SPD) szövetségi kancellár bejelentette, hogy segítséget nyújt a lengyelországi német megszállás túlélő áldozatainak. Konkrét számokat azonban nem mondott.
Kiemelt képen: Andrzej Duda lengyel elnök 2024. augusztus 24-én, Ukrajna 1991-ben kikiáltott függetlenség 33. évfordulóján / Fotó: Gettyimages