Vahhábizmus, ISIS és az iszlám világ „Harmincéves háborúja”
Tóth Gergely Indexen megjelenő külpolitikai összefoglalóit érdemes figyelemmel követni. A szerző immár rendszeresen mutat rá a Közel-Keleten zajló események hátterében meghúzódó folyamatokra, a tágabb összefüggésekre. Ezen felül a cikkeiben számos link található, amelyek révén eljuthatunk a téma nemzetközi szakértőinek írásaihoz, melyek révén jócskán bővíthetjük ismereteinket. Legújabb írásában Rainer Hermann Az Iszlám Állam című könyvét veszi górcső alá, amely a szervezet 2015 előtti történetét elemzi.
Már maga a fenti írás is érdekes, de ennél is lebilincselőbb a benne linkelt elemzés, amely Alastair Crooke tollából származik. A két részes esszé az ISIS ideológiai hátteréről és valódi céljairól értekezik. A napi híradásokból tájékozódva az az illúzió alakulhat ki bennünk, hogy az ISIS elsődleges célja a kereszténység és a nyugat elleni szent háború, létrejötte pedig a második iraki beavatkozásra vezethető vissza. A rendkívül érdekfeszítő olvasmány jelentősen árnyalja, mi több, egyenesen átfesti ezt a képet, és egészen az 1800-as évek elejéig kanyarodik vissza. A két rész az alábbi linkeken érhető el:
You Can’t Understand ISIS If You Don’t Know the History of Wahhabism in Saudi Arabia
Middle East Time Bomb: The Real Aim of ISIS Is to Replace the Saud Family as the New Emirs of Arabia
Sajnos idő hiányában nem áll módunkban lefordítani a két terjedelmes írást, így csak a főbb pontokat gyűjtöttük ki vázlatosan (amennyiben valaki kedvet és erőt érez a fordításhoz, akkor nagyon nagy örömmel tennénk közre munkája gyümölcsét. E-mailben, Facebookon vagy akár kommentek formájában is lehet jelezni!):
- Felületesen szemlélve az ISIS gyökereit valahol a sikertelen iraki háborúkig szokás visszavezetni, holott tágabb kontextusban vizsgálva az eseményeket, a szélsőséges szervezet eredete után nyomozva egészen az 1800-as évek elejéig visszatekerhetjük az idő kerekét, a vahhabita mozgalomig, amely ideológiáját tekintve gyakorlatilag teljes egészében megegyezik az ISIS-szal. A meghódított területek lakossága már az ő idejükben is vagy elpusztult, vagy „megtért”, a műemlékeket pedig az ISIS-hez hasonlóan lerombolták.
- 1818-ban az Ottomán Birodalom még megálljt parancsolt az azt megelőző évtizedekben terjeszkedő vahhabitáknak. A Birodalom I. világháborút követő összeomlása után azonban újult erővel tört felszínre az irányzat, és vezetett el Szaúd-Arábia létrejöttéhez.
- A királyság létrejöttével az uralkodónak át kellett alakítania a mozgalmat, és így lett a forradalmi dzsihádból egy „konzervatívabb” ideológia, amely elsősorban az uralkodó abszolút hatalmának és a királyi családhoz való hűség biztosításának eszközévé vált.
- Az olajkitermelés megindulása eredményeként beköszöntő gazdagság nagyobb politikai súlyt adott a királyságnak, amely befolyását a vahhábizmus terjesztésével igyekezte növelni. Nyugati támogatással egyértelműen az iszlám világ vezetőjévé vált Szaúd-Arábia.
- A nyugati politika a térségben Szaúd-Arábiára alapult: ezért a szövetségért a szaúdi vezetés feladta a mozgalom legextrémebb vonásait, és helyette létrehozott valamit, ami hasonlít egy valódi államra, noha alapvetően vallási alapokon nyugszik. Ez a „modernizálás” azonban elvetette egy jövőbeli konfliktus magjait: a mozgalom hívei nem álltak készen arra, hogy „feláldozzák a dzsihádot a reálpolitika oltárán”. Ez egészen amekkai nagymecset elfoglalásához vezetett 1979-ben.
- Ezeket a szélsőséges mozgalmakat eddig Szaúd-Arábia kordában tudta tartani – noha nem egyszer véres áldozatok árán -, viszont mindeddig az események saját határain belül zajlottak. Az ISIS azonban a királyság határain kívül tevékenykedik, de ideológiáját tekintve szinte semmiben nem tér el például a nagymecset elfoglalóitól illetve az eredeti vahhábizmustól.
- 3-4000 szaúdi harcol napjainkban az ISIS soraiban.
- Abdullah király halála után maga az uralkodói család is megosztott a modernizációt illetően.
- Az ISIS igazi célja Mekka és Medina bevétele lehet, és ezáltal az abszolút vezető szerep megszerzése az útról letért iszlám világban az eredeti vahhabita tanításoknak megfelelően. Az ISIS valódi veszélye tehát az, hogy lángba boríthatja, és átrajzolhatja a régiót Szaúd-Arábia bukásán keresztül (érdemes elolvasni még a Foreign Affairs cikkének magyar nyelvű kivonatát az ATV oldalán).
Alastair Crooke további írásai ezen az oldalon érhetőek el, érdemes olvasni őket, ha valaki többet szeretne tudni a Közel-Keletről és az iszlám világ szemünk előtt kibontakozó „Harmincéves háborújáról”.
Nemzeti InternetFigyelő (NIF)