KÉRJÜK, ENGEDÉLYEZZE BÖNGÉSZŐJÉBEN A HIRDETÉSEK MEGJELENÍTÉSÉT, EZZEL TÁMOGATJA A PORTÁL MŰKÖDÉSÉNEK FENNTARTÁSÁT!

KÖSZÖNJÜK!

Tunéziai válság: Lázadás a globális impérium ellen

Kérjük, egy megosztással támogassa honlapunkat!

A nyugati main stream média nem sokat foglalkozott a tunéziai lázadással/válsággal, éles ellentétben a tavalyi iránival. Amíg azonban az iránit dicsőséges szabadságharcnak, a tunéziait lekezelően csak a helyi korrupt vezetés elleni megmozdulásnak állította be. De a tunéziai vezetés csak a „washingtoni konszenzus” parancsait hajtotta végre. A lázadás kiterjedni látszik Algériára és Jordániára is.

A tunéziai lázadás meglepő módon gyorsan győzött, azaz győzedelmeskedni látszik. Eddig ugyanis csak a volt elnök, Ben Ali (Baba) és szűkebb komprádor elitje (kb. negyven rablója) hagyta el Tunéziát, a régi rezsim sok kulcsfigurája ott van az átmeneti kormányban is.

Tunéziában a hivatalos munkanélküliség csak 14 százalék, valójában pedig legalább a kétszerese. A fiatalok között – Észak-Afrikában a 30 év alattiak aránya a népesség 30-40 százaléka -, azonban a munkanélküliség még sokkal magasabb. A mozgalom december 17-én indult be, amikor egy fiatal utcai árust a rendőrség súlyosan megbüntetett, s ezzel szegényes megélhetését is ellehetetlenítette. Az egyetemet végzett fiatalember végigöntötte benzinnel és felgyújtotta magát. Sebeibe később belehalt. A népes fiatalság köreiben azonnal kitörő szimpátia- és ellenállási mozgalom hamarosan fontos szövetségesre talált az ország legnagyobb szakszervezetében, amely az általános sztrájk eszközéhez folyamodott.

Ben Ali nem volt diktátor, hanem csak a Nyugat engedelmes eszköze. Pechhére pont akkor, amikor tavaly szeptemberben a Nemzetközi Valutaalap kívánságára eltörölte az élelmiszerek állami támogatását, indult be egy gyors áremelkedés. Kritikus megfigyelők szerint ez nem valami hirtelen hiánynak, hanem a spekulációnak a következménye. Ugyanis elkerülendő a pénzügyi/gazdasági összeomlást, a nyugati központi bankok rendkívül alacsony (1 százalék körüli) kamatrátája következtében a kereskedelmi bankok is könnyen adják a pénzt, amit a spekulánsok is (azaz főleg ők) kihasználnak. A részvénypiac bizonytalanságai miatt olyan területeket keresnek, ahol nincs nagy bőség és így könnyebben manipulálhatók. Ilyen az élelmiszerpiac, ahol az árak a FAO (Food and Agriculture Organisation: az ENSZ élelmiszer és földművelésügyi szervezete) szerint 2010 második félévében 32 százalékkal emelkedtek. Igaz, hogy nem csak a spekulánsok, hanem például Kína is óriási földművelésre alkalmas területeket vásárol fel világszerte, de ez nem változtat a tényen, hogy a világ szegényeinek egyre nehezebb élelmiszerhez jutni. Tunéziában és Észak-Afrikában az órabér általában nem éri el az egy dollárt. Érthető tehát, hogy az elégedetlenség és az engedetlenség hullámai hamarosan elérték Algériát, Jordániát, sőt Egyiptomot is, s már 7 ember követte a tunéziai lázadást kiváltó fiatalember szörnyű példáját, s felgyújtotta magát.

Ma már közismert, hogy a Világbank és a Nemzetközi Valutaalap ajánlásai az elszegényedésbe és a csődbe vezető biztos utat jelentik. Tunéziában ugyan választások lesznek, de a Nyugat ezt saját kandidátusai kiválasztására és nyeregbe ültetésére fogja kihasználni. Már most nagy az elégedetlenség, hogy az átmeneti vezetésben sok régi ember van. Az Impérium egyre nehezebben tudja átverni az embereket. Számunkra a tunéziai lázadásnak két fő tanulsága van: egy a múltra, egy a jövőre vonatkozik. 2006-ban ellenzékünk gyáva magatartása miatt nem sikerült az általános sztrájk megszervezése, ami a Gyurcsány rezsim gyors bukását jelenthette volna. A másik a magyar föld minden áron való megvédésének a parancsa.

 

Vajta Dénes

Nemzeti InternetFigyelő

 

LÉLEKEMELŐ - mementó 2006 emlékmű

Petíció az emlékmű megvalósításáért!

Aláírásával egy elvi támogatást fogalmaz meg. Amennyiben elegendő társadalmi támogatást gyűjtünk össze, elindítjuk a megvalósításhoz szükséges jogi és szakmai lépéseket.

Kattintson ide a petíció aláírásához!

További részletek itt!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük