Szerbia rendezze a délvidéki magyarok ügyét, addig ne lehessen EU tag! – Gaudi az EU bővítési biztosát kérdezte az ET Közgyűlésen
Az Európa Tanács Közgyűlésének 2013. január 24-i ülésén Stefan Füle, az EU cseh nemzetiségű bővítési biztosa ismertette az EU bővítéssel kapcsolatos stratégiáját, amely most elsősorban a balkáni országokra fókuszál. Gaudi-Nagy Tamás országgyűlési képviselő, a Jobbik frakció Európa Tanácsba delegált tagja a biztoshoz intézett kérdésében kifejtette, hogy a csatlakozással szemben támasztott első számú feltétel a biztos korábbi nyilatkozatai szerint a joguralom érvényesülésének elve.
Felhívta a figyelmet arra, hogy míg Szerbia EU csatlakozási tárgyalásainak megkezdését az EU a Koszovóval fennálló viszony rendezéséhez köti, addig a Délvidéken élő közel 300 ezer magyar egyéni és közösségi jogai még mindig nincsenek teljes körűen biztosítva, gyakoriak az etnikai alapú jogsértések és a területi autonómiáról Szerbi hallani sem akar…
Kérte a biztos, hogy a délvidéki magyarság rendezetlen helyzetének megoldását is tegye az EU a szerb csatlakozás előfeltételévé. Stefan Füle válaszában elmondta, hogy a nemzeti kisebbségek jogai valóban nagyon fontos elvek és a csatlakozásnál a figyelembe veendők, ismeri a „vajdasági” helyzetet, azonban a délvidéki magyar szervezetektől kapott értesülései szerint a helyzet nem nyugtalanító. „Bízzon bennem, ha bármilyen aggodalomra okot adó körülmény észlelek, akkor közbelépek” – mondat válaszában a biztos.
A kérdés és válasz itt látható:
[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=gMgC8R3iiyQ]
Mindebből napnál világosabban kitűnik, hogy ha délvidéki magyarság szervezeteinek és korlátozott jogkörű vajdasági Magyar Autonómia Tanács képviselői nem adnak teljes körű tájékoztatást a délvidéki magyarság problémáiról (csak néhány a jelentősebbek közül: nyelvhasználat korlátozása, magyarság aránytalanul csekély képviseleti aránya a közigazgatásban és a az állami tulajdonú vállalatok vezetőségeiben, etnikai alapú támadások és koncepciós eljárások, oktatási gondok, területi autonómia hiánya, állami fenntartási magyar nyelvű egyetem hiánya, 1944-45-ös magyarirtások jóvátételének hiánya stb.) és nem lépnek fel határozott és egyértelmű követelésekkel a szerb állam felé és mindezt diplomáciai szinten a magyar kormány sem követeli, addig az Európai Unió sem foglalkozik a délvidéki magyarok helyzetével a szerb EU csatlakozás kapcsán. Történelmi felelőssége és kötelessége ezért a délvidéki magyar szervezeteknek és a magyar kormánynak, hogy mindezeket mielőbb meglépjék és elérjék ezáltal azt, hogy Koszovóval való viszony rendezése mellett a sokat szenvedett délvidéki magyarság ügyének magas szintű és kielégítő rendezése is legyen feltétele Szerbia EU csatlakozásának.
Strasbourg, 2013. január 24.
Gaudi-Nagy Tamás országgyűlési képviselő
Kapcsolódó anyagok:
1. Szerbia kettős mércéje a nemzetiségi jogok terén – Gaudi felszólalása az ET koszovó vitájában
Nemzeti InternetFigyelő
Rövidesen összeomlanak a nagy szövetkezetek és akkor a döntő szót úgyis a fegyverek mondják ki. Akik hajlandóak összefogni és megvédeni közös érdekeiket azok egyben maradnak, akik nem azok eltűnnek.
eSzeL
Sajnos (vagy nem?), de ez a legvalószínűbb forgatókönyv.
Patmosz
Egy megjegyzést szeretnék tenni. Nem tudom milyen szervezeteket és hol kérdeztek magyarok ügyében Szerbiában, de most ami történt megint Temerinben szombat hajnalban, hogy két magyar fiút megint jól helyben hagytak. A kórházba kerültek és még mindig ott vannak. Legelőször is a Duna TV-ből hallottuk meg És a tettesek mindig ismeretlenek? A két fiúra hatan támadtak. Kettő hat ellen, csak azért mert magyarul beszéltek. Hol itt a jog állam?És még a három Temerini Fiú mindig börtönbe van. Nagyon kíváncsi lennék,hogy ezeket most hogyan ítéli el a Szerb igazság ügy, mikor éppen az EU felé igyekszik Szerbia. Ilyen országnak nincs helye az EU-ban.
Fülöp Cecilia
Köszönet Gaudi N. Tamásnak Hogy szót emelt a Vajdasági magyarok ügyében, és hogy nem hagyja szó nélkül továbbra sem.
Fülöp Cecilia