KÉRJÜK, ENGEDÉLYEZZE BÖNGÉSZŐJÉBEN A HIRDETÉSEK MEGJELENÍTÉSÉT, EZZEL TÁMOGATJA A PORTÁL MŰKÖDÉSÉNEK FENNTARTÁSÁT!

KÖSZÖNJÜK!

Obama kudarca: USA az államcsőd szélén

Kérjük, egy megosztással támogassa honlapunkat!

Ha az amerikai pártok vezetőinek augusztus 2-ig nem sikerül megállapodniuk a 14,3 ezer milliárd dolláros adósságlimit megemeléséről, a kormány fizetésképtelenné válik.

Timothy Geithner amerikai pénzügyminiszter vasárnap elképzelhetetlennek nevezte, hogy az Egyesült Államok ne teljesítse adósságtörlesztési kötelezettségeit.

A politikus a CNN-nek nyilatkozva kijelentette: biztos benne, hogy megszületik a megállapodás a deficitcsökkentésről és az adósságplafon emeléséről. Mint mondta, elképzelhető, hogy az elnöknek és a kongresszusi vezetőknek még vasárnap délután sikerül egyezségre jutniuk. (Ez, mint azt már tudjuk, nem sikerült – NIF szerk.)

Geithner szerint gondos mérlegelés után megállapítást nyert: nem járható az a megoldás, hogy Barack Obama elnök döntsön az adósságplafon kérdésében, ezt a lépést a kongresszusnak kell megtennie. A pénzügyminiszter szerint ezt a kérdést 2013-ig, vagyis a 2012 novemberében esedékes választásokat követő időszakig rendezni kell…

„Elképzelhetetlen, hogy ez az ország ne teljesítse időre a kötelezettségeit. Elképzelhetetlen, hogy valaha is így tennénk. Ez nem történik meg” – hangsúlyozta Timothy Geithner. – „A legfontosabb, hogy a következő 18 hónapra elhárítsuk az ország fizetésképtelenné válásának veszélyét. A vezetőknek tudatában kell lenniük annak, hogy olyan megoldást kell elfogadniuk, amely átmegy a (republikánus többségű) képviselőházon, átmegy a (demokrata többségű) szenátuson és amelyet az elnök is elfogadhat” – mondta.

Geithner elvetette John Boehner képviselőházi elnöknek azt a „kétlépcsős” javaslatát, hogy az adósságplafont csak az év végéig tartó időszakra emeljék meg, azután pedig még egyszer. Mint mondta, az elképzelés nem kapna elegendő szavazatot a kongresszusban és a Fehér Ház számára is elfogadhatatlan.

Washingtonban már hetek óta tartanak a mindeddig eredménytelen, drámai fordulatokban bővelkedő alkudozások az adósságplafon emeléséről. Geithner szerint Obama, miután pénteken eredménytelenül végződtek a Boehnerrel folytatott tárgyalásai, szombaton az összes kongresszusi vezetővel egyeztetett.

Sajtóinformációk szerint a Fehér Ház 10 év alatt 3,5-4 ezer milliárd dollárral kívánja csökkenteni az államadósságot, ám a republikánusok elfogadhatatlannak tartják, hogy a csomag a megszorítások mellett 400 millió dollárnyi új adóbevétellel is számol.

A megállapodás elmaradásának esetére a hitelminősítők kilátásba helyezték, hogy visszaminősítik az Egyesült Államokat az AAA kategóriából, ami a világgazdaság szempontjából súlyos következményekkel járó reakciókat válthat ki a pénzpiacokon.

Forrás: Barikád.hu

Ez is érdekelheti:  Krasznogorszki merénylet: Tucatnyi sokkoló videó járta be a világot, megteltek a véradó helyek is (videó 18+)

További cikk:

Pár nap az államcsőd, Kína kezében az államadósság: durva, de tényleg igaz?

Küszöbön az amerikai államcsőd! – mind a hazai, mind a világsajtó egy meghatározó része folyamatosan azt visszhangozza, hogy az Egyesült Államok hamarosan csődbe mehet. Nekünk az a benyomásunk, hogy az utóbbi időszakban valószínűleg tanácsadói is ezen cikkek alapján készítették fel Orbán Viktort. Akárhogy is legyen, a lényeg, hogy az Egyesült Államok a valóságban közel nincs olyan rossz állapotban, mint ahogyan ezt sokan sugallják.

Az USA a szakadék szélén?

Valóban igaz az a már-már közhelyszerűen ismételgetett megállapítás, hogy az amerikai fogyasztók 10-15 éven keresztül többet költöttek a jövedelmüknél. Az is igaz, hogy az elmúlt másfél évtizedben nagyon sok termeléshez kapcsolódó munkahely vándorolt az Egyesült Államokból Ázsiába. Sőt az a tény is igaz, hogy az USA államadóssága lassan megközelíti a GDP 100%-át.

Mégis, aki ezekből az adatokból, vagy az Obama-adminisztráció és a republikánusok vitája miatt előállt helyzetből valamiféle gazdasági katasztrófát vizionál, az nem látja a fától az erdőt.

Az USA államadósságának alakulása Roosevelttől Obamáig. Forrás: Wikimedia Commons

Nem egészen…

Az Egyesült Államok a világ messze-messze legnagyobb gazdasága. Sőt nemcsak, hogy a legnagyobb, de rettentően versenyképes is. Szinte valamennyi csúcstechnológiát jelentő iparágra igaz, hogy a vezető vállalatok vagy azok többsége amerikaiak kezében van. Lehet persze, hogy az olcsó alkatrészek egy jó részét Kínában gyártják, még az is lehet, hogy a drága alkatrészek egy kis részét is, ám a hozzáadott értéket jelentő tervezési-szervezési tudás, illetve az ebből fakadó profit bizony még mindig Amerikában van. Ráadásul az amerikai gazdaság a fejlett országok közül az egyik leggyorsabban kezdett el kilábalni a recesszióból.

Az Amerika hanyatlását kéjesen, de nem túl sok tényadat ismerete alapján vizionálók egy másik vesszőparipája annak az ismételgetése, miszerint mára a kínaiak finanszírozzák az amerikaiak államadósságát is. Való igaz, hogy a külföldi hitelezők között a kínaiak a legjelentősebbek (az államdósság 8%-át tulajdonolják), ám az USA államadósságának jó 70%-a amerikai intézmények és magánbefektetők kezében van.

Kinek a tulajdonában van az USA államadóssága? Forrás: foreignpolicy.com

Mi akkor a probléma?

A jelenlegi probléma nem gazdasági természetű, hanem egészen egyszerűen politikai.

Ez is érdekelheti:  139-re emelkedett a moszkvai terrortámadás halálos áldozatainak a száma

Amerikában ugyanis törvény van arra, hogy egy meghatározott szint fölött nem adósodhat el a szövetségi állam. Ezt a szintet a korábbi években már többször is megemelték. Most azonban részben az elnök ügyetlensége, részben a republikánus ellenzék egy részének dogmatizmusa miatt az újabb szükséges emelés nem történt meg. Néhány nap van már csak a szóban forgó határidő lejártáig, és utána, ha a Kongresszus nem változtatja meg ismét a vonatkozó küszöbértéket, akkor a kormány nem bocsáthat ki újabb államkötvényeket.

Csődhelyzet azonban még ekkor sem fordulhat elő, mivel az amerikai államigazgatásnak komoly készpénztartalékok állnak a rendelkezésére, amik lehetővé teszik, hogy a kiadásaikat még egy ideig finanszírozzák.

Rossz üzenet

A határidő elmulasztása azonban kétségtelenül rendkívül rossz üzenetet küldene mindenkinek az Egyesült Államokkal kapcsolatban.

Ez az üzenet azonban nem az, hogy az USA gazdasága a tönk szélén áll. Hanem, hogy a jelenlegi politikai vezetés nem képes az egyébként egyértelmű problémák kezelésére: hogy az Egyesült Államok komoly politikai válságban van, a kiúthoz pedig politikai reformra vagy új vezetőre lenne szükség.

Forrás: Véleményvezér

Néhány érdekes hozzászólás:

1.) Horváth Ákos Péter · Top Commenter

Senki nem kérdezi meg, hogy miért kell minden államnak folyamatosan adósnak lennie? Hogy a törlesztések kamata kinek a zsebébe jut? Hogy az adósságplafon emelése – majd pedig további hitelek felvétele – után a megnövő kamatokat ki törleszti? Hogy már a hitelt is ki vette fel? Hogy miért nem lehet egyszer, az egész adósságot visszafizetni, aztán soha többet nem venni fel újat?

Hogy a FED pénzt nyomtat – annyit, amennyit akar -, ebből kölcsönad az USA kormányzatnak, akinek ezt utána vissza kell fizetnie? Miközben a FED úgyis annyi dollárt nyomtat, amennyit akar? Ez rendben van így?

Hogy lehet a FED egy MAGÁNBANK? Egy magáncég? Kik a tényleges irányítói?

2.) Viktor F Szabadi · MIF (MOMA), Hungary

Minden egyes USA dollár valójában egy fedezetlen csekk.

(mivel fedezet nélkül nyomtatják immár Nixon óta).

Amikor azoknak a száma, akik ezzel tisztában vannak és a dollárjukat ‘beváltják’ (akár más valutára. akár valamilyen termékre – lásd: az arany ára abszolút csúcson van és emelkedik) elér egy határt, amikor ez pánikot generál és mindenki be akarja váltani a dollárját.

Ez is érdekelheti:  Cáfolják Washingtont az oroszok

Na akkor lesznek szarban, mert a dollár iszonyatos tempóban fog leértékelődni!

(gondolom nektek is van háború utáni Egymillió MilPengősötök, ami annyit sem ért, mint a papír, amire nyomták).

És ez nincs messze. (értsd: még a mi életünk során).

3.) Attila Kiss · Ganz Ábrahám Ipari Szakközép

Szeretném ha ezt valaki megtudná magyarázni nekem.

„Sőt az a tény is igaz, hogy az USA államadóssága lassan megközelíti a GDP 100%-át.”

Tudtommal az USA-nak 14500 milliárd dollár az államadóssága. Az éves GDP meg egy 2010es adat szerint valahol a 3400-3800 milliárd között van. Akárhogy is számolom még 3600on is több, mint 400% ról beszélünk. Hogy is van ez?

Ha nekünk 80% os az államháztartási hiányunk a kb 11000milliárd huf os költségvetéssel és 13500milliárddal lógunk akkor Ők is merjék kiírni igen vazze 2016ig se tudnánk kifizetni a tartozást ha ezentúl 1 centet se adunk ki csak törlesztünk.

NIF kommentár:

Mint azóta tudjuk, a pártok megállapodtak az adósságlimit megemelésében, így elhárult az államcsőd közvetlen veszélye. Azonban egészen biztos, hogy ennek lesznek még negatív hatásai.

Hiába mondják, hogy most elsősorban nem gazdasági problémáról van szó, hanem politikairól, azért az USA ilyen bizonytalansága óvatosságra inti a gazdaságok szakértőit, vezetőit. Ezt mutatja a pénzpiacon a valutaárfolyamok alakulása is. Az hiú ábránd, hogy a világ legyint egy ilyen eseményre. Amerika bizonytalansága negatív hatással van az egész világra.

Ha az USA nem fékezi elképesztően pazarló fogyasztását, amely meghaladja a megtermelt javak értékét, s óriási terhet jelent a Föld erőforrásaira nézve, s a környezetterhelésben is nagy veszélyként jelentkezik, akkor ugyancsak bajban lesz a világ.

Híradmin – NIF

Nemzeti InternetFigyelő

LÉLEKEMELŐ - mementó 2006 emlékmű

Petíció az emlékmű megvalósításáért!

Aláírásával egy elvi támogatást fogalmaz meg. Amennyiben elegendő társadalmi támogatást gyűjtünk össze, elindítjuk a megvalósításhoz szükséges jogi és szakmai lépéseket.

Kattintson ide a petíció aláírásához!

További részletek itt!

5 thoughts on “Obama kudarca: USA az államcsőd szélén

  1. A kárörvendezés bűn. Visziont igencsak kívánatos lenne, hogy az USA egyszer már bedőljön – persze ha ez nem rengetné meg a világ pénzpiacait, ez azonban illúzió – mert pofátlanság 1945 óta játszani a viéágrendőrségesdit.

  2. Az USA már régen csak az emlékeiből él. A fenyegetései is olyanok (Székely János szavaival élve) mint a darázslégy. Darázsnak látszik, mindenki fél, hogy csípni fog, aztán csak légy.
    De engem egész más aggaszt. Miért pont az Obama vezetés idejére időzítették? Mert véletlenül egy olyan ember került oda, aki „titokban becsületes ember”, és ezt nem bírják?

  3. A termék árában 1-3 % a munkabér! Ki vegye meg a megtermelt árú tömeget! Önpusztító kapzsiság, pusztulásra ítélt, pusztulnia kell! Csak idő kérdése halogatni lehet, gépen tartani a döglődőt, csak mennyiért, és minek?

  4. „Amerikát tehát elérte végzete. Pontosan az a globalizmus pusztítja el, amely végzetes kárt okozott oly sok országban, köztünk hazánkban. Most mosolyogjunk vagy sírjunk?”
    http://barikad.hu/globaliz%C3%A1l%C3%B3t_felfalja_globalizmus-20110804
    „Ennek a felismerésnek a percétől fogva hidd el: SZABAD VAGY! Ezután már csak keresned kell a hozzád hasonlókat, a szabad magyarok gyülekezetét! Ez az a lelkiállapot, amelyről Jézus azt
    mondja, hogy ‘a pokol kapui sem vesznek erőt rajta’!”
    http://jovonk.info/2009/04/23/lajdi-tamas-magyarorszag-dicsoseges-feltamadasa
    Fonográf – Nemzeti dal
    http://www.youtube.com/watch?v=QA-T9NemzDk&feature=related

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük