KÉRJÜK, ENGEDÉLYEZZE BÖNGÉSZŐJÉBEN A HIRDETÉSEK MEGJELENÍTÉSÉT, EZZEL TÁMOGATJA A PORTÁL MŰKÖDÉSÉNEK FENNTARTÁSÁT!

KÖSZÖNJÜK!

Mindenki veszít a Déli Áramlat leállítása miatt

Kérjük, egy megosztással támogassa honlapunkat!

Az orosz Gazprom megerősítette, hogy végleg lezárta a Déli Áramlat projektet. Európai üzleti körök összeszámolják a veszteségeket, Brüsszel pedig próbálja megérteni a megváltozott valóságot.

© Fotó: south-stream.info

Azt, hogy Oroszország lezárja a Déli Áramlat projektet, Vlagyimir Putyin elnök Ankarában tett látogatása során jelentette be. Elmondása szerint a projekt megvalósítása lehetetlenné vált az Európai Unió nem konstruktív álláspontja miatt. Ugyanakkor Törökország szükségleteinek kielégítése céljából Oroszország egy új gázvezeték-rendszert épít majd, amely nem esik az úgynevezett harmadik energiacsomag hatálya alá. Az európaiak mint az együttműködés kötelező feltételét rá akarták kényszeríteni azt a Gazpromra. Alekszej Miller a Gazprom igazgatóságának elnöke ennek kapcsán elmondta:

A döntést az diktálta, hogy a nyílt blokkolás körülményei között elvben nem lehetett megvalósítani a projektet. 2014. április 17-én az Európai Parlament határozatot hozott a Déli Áramlat betiltásáról. Júniusban az Európai Bizottság megfelelő levelet küldött Bulgáriának. Azt bünttésnek is tekinthetjük azért, hogy Bulgária együttműködött Oroszországgal.

December 9-ére tervezik az Európai Bizottság és a Déli Áramlat EU-s részvevőinek miniszteri szintű találkozóját. Az európaiak próbálják megérteni, hogyan biztosíthatják választóik túlélését az új körülmények között. Kelet-Európa bírálja Brüsszelt makacsságáért. De maga Bulgária, például, nem sietett engedélyt adni a gázvezeték víz alatti részének lefektetésére. Talán közben szemmel tartotta az Európai Bizottság reagálását, de a veszteségeket most magának Bulgáriának kell viselnie – mondta Miller:

Ami Bulgáriát illeti, a Déli Áramlat lezárása nehéz helyzetbe hozta őt. Ennek következtében a bolgár gazdaság több mint 3 milliárd eurós befektetést veszített. Nem hoznak létre több mint hatezer munkahelyet. Bulgária elveszíti tranzitország státuszát. Jelenleg Bulgárián át 18 milliárd köbméter gáz folyik Törökországba, Macedóniába és Görögországba. Miután megvalósul a Törökországon át húzódó tengeri gázvezeték-projekt, ez a mennyiség már nem érinti Bulgáriát.

Szakértők egyhangú véleménye szerint a Déli Áramlat projekt megszüntetése nagy kockázattal jár Európa számára a „kék üzemanyaggal” való ellátás tekintetében. Nem is beszélve arról, hogy Ankara teljesen új lehetőségeket kap, hogy nyomást gyakoroljon Brüsszelre. Alekszej Miller mondja:

Ez is érdekelheti:  Kormánybuktató tüntetést szervez ma estére Magyar Péter

Törökország fontos tranzitországgá válik. Területén át több mint 50 milliárd köbméter orosz gáz folyik majd. Ezzel növekszik Ankara geopolitikai státusza a régióban.

Azzal, hogy rákényszerítette Oroszországot a Déli Áramlat lezárására, az Európai Unió nagy problémát okozott saját magának. A projekt megszüntetése miatt mindenki veszített.

 Oroszország Hangja

LÉLEKEMELŐ - mementó 2006 emlékmű

Petíció az emlékmű megvalósításáért!

Aláírásával egy elvi támogatást fogalmaz meg. Amennyiben elegendő társadalmi támogatást gyűjtünk össze, elindítjuk a megvalósításhoz szükséges jogi és szakmai lépéseket.

Kattintson ide a petíció aláírásához!

További részletek itt!

3 thoughts on “Mindenki veszít a Déli Áramlat leállítása miatt

  1. Na, ezt nevezik nyugaton „piacgazdaságnak”, melyben elvileg a keresletnek kellene meghatároznia a kínálatot, nem pedig fordítva!

    A megtorlás szót pedig nem éppen a demokráciákban szokták a „büntetés” szóval felcserélni.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük