Menekülnek az orvosok Magyarországról. De nemcsak ők!
Az megvan, amikor a bőrgyógyász és a szemész próbál kezelni egy infarktust?
Ilyenek simán történhetnek Magyarországon, ahol az orvosok elvándorlása miatt, főleg vidéken, rengeteg egészségügyi állás betöltetlen.
Tapasztalatlan rezidensek kezelnek súlyos eseteket szakorvosi felügyelet nélkül. Ennek egyrészt a beteg számára van nyilvánvaló kockázata, másrészt a fiatal orvosok ilyenkor rengeteg felesleges vizsgálatot rendelnek, hogy a körülményekhez képest minimalizálják a kockázatokat, ettől pedig nagyon drága is lesz az ellátás.
A Magyar Tudományos Akadémia Közgazdaságtudományi Kutatóközpontjában Varga Júlia kiszámolta, hogy pontosan hányan mennek külföldre, hányan hagyják el a pályát, és hogy mi ennek az oka. 2003 januárja és 2011 decembere között vizsgálta az orvosok számának változását.
9 év alatt az orvosok 12 százaléka külföldre ment, a Magyarországon maradók 16 százaléka pedig más pályán helyezkedett el.
Az MTA-s számításokban az egyik legijesztőbb, hogy a fiatalabb orvosok kivándorlása 2010 tavasz után kezdett el csak igazán felgyorsulni. Az orvosok külföldre vándorlása korosztályonként 2003. és 2011. között. A piros nyíl az uniós csatlakozást jelzi, a kék azt, amikor már Németországban és Ausztriában is korlátozások nélkül vállalhattak munkát a magyar orvosok. A narancsúsága vonal a 10 százalékos kivándorlási szintnél húzódik.
A tanulmány szerint
a külföldön dolgozó orvosok hét-tízszeres fizetést is elérhetnek.
A fiatalabb orvosoknál jellemzően azok mennek el, akik az átlagnál kevesebbet keresnek, az idősebbeknél viszont pont azok, akik többet.
Ez azt jelenti, hogy pont a szakterületükön elismert, sokat dolgozó orvosokat veszíti el a magyar egészségügy. Ebben a kutatásban a röghözkötés eredményei, ha vannak ilyenek, még nem látszanak.
A számokból látszik, hogy az elvándorlásnál is nagyobb probléma a pályaelhagyás, tehát aki elkezd orvosként dolgozni, de aztán inkább elmegy mondjuk egy gyógyszeripari céghez. Illetve nem csak oda, a pályaelhagyó orvosok új állásainak 40 százaléka nem kapcsolódik a végzettségükhöz.
Az új szakmát választó orvosok eloszlása így néz ki.
Ezért írja a kutatás következtetései között Varga, hogy a külföldre vándorlást nem lehet hatékonyan megakadályozni, a hét-tízszeres fizetési különbség nem behozható. Ehhez képest a belföldi pályaelhagyás 40-50 százalékos tartósan értékálló béremeléssel valószínűleg megállítható lenne.
A teljes MTA-s kutatást itt lehet elolvasni.
Nemzeti InternetFigyelő (NIF)
Furcsa –a hazájukban végzik tanulmányaikat kedvezményesen és egy tál lencséért cserébe más országok betegeit istápolják — hát ha nekik ennyit jelent a haza akkor rajta . Aztán évek elteltével meg hőbörögnek , hogy nem látják szívesen, ha netán vissza akarnak jönni tele zsebbel és üres lélekkel
Nincs igazad!
Valamikor az oroszok legnagyobbra értékelt cárja, Nagy Péter, álruhába öltözve emigrált Nyugatra és mesterségeket tanult, ami akkor úgy ment, hogy inasként beálltál egy-egy mester mellé dolgozni. Így volt Ö hajóács is, de még villanyszerelő is. Hazatérve aztán sikeresen beindította az ipari forradalmat.
Mi, mivel nincsenek magyar érdeket képviselő kormányok, abban tévedünk, hogy ezeket az embereket nem csalogatjuk haza. De vegyük a sokat átkozott Pinochet diktátort. Kiválasztva a legjobb diákokat elküldte őket, nagy számban Amerikába tanulni. Mikor ezek hazatértek, akkor kormány filozófiának megfelelően támogatták őket az előrehaladásban. Mikor ez a generáció, tömegében, elkezdte átvenni a gazdaság vezetését, akkor ugyanúgy lassan elkezdődött Chile gazdasági felemelkedése. Az utóbbi majd 2 évtizedben 10%-os évi fejlődést mutatott fel Chile.
A magyar, székely emigrációt leárulózni bizonyosan nem magyar érdek. Ezeket mindenképpen haza kellene csalogatni és vezető pozíciókba helyezni. De, mint mondtam, ez nem magyar érdek. Maradjanak csak ott, ha már kimentek, ahol vannak.
Vehetjük Svájcot is példának, hisz itt is a háború után, söt még 1956-ban is a városokban a blokkok között nem virágot ültettek, hanem hagymát, zöldséget. A gyárakban, bankokban aki Amerikában dolgozott azokat nyomták felfelé a ranglétrán. Személyzeti lapjukban ott volt az i.A.g. kód, ami „in Amerika gewesen”-t jelentette, vagyis magyarul „Amerikában volt”. Es Svájc rakétaszerűen kezdett gazdaságilag felemelkedni. Ezek lennének a követendő példák, ha magyar kormányok uralkodnának a ma még magyarnak nevezett országban.
Ismerünk olyan székely egyetemi tanárt, aki az egyik világhírű egyetemről hazament székelyföldi községébe és jelöltette magát polgármesternek. Megkapta a szavazatok kb. 5%-át. Ez pedig az erdélyi magyarság szégyene, mivel nemcsak az említett községre jellemző, hanem egész Erdélyre: Nem kell nekik a világszintű tudás!!! De nem kell a JOBBIK-nak sem! A JOBBIK-ban mindenki ifjú titán. Az ilyen egyének, akkor is ifjú titánok maradnak, ha már időközben középkorúak lettek. Mivel az ifjútitánság az egy jellemvonássá alakult át közben, és ebben a jellemvonásba belemerevedtek! Márpedig egy egyetemi tanárnak nincs becsmérlőbb jellemzés, mint mikor valakit leifjútitánoz!!! Az ifjú titán ugyanis egy kevés összeszedett tudás birtokában máris hatalmas mindentudónak képzeli magát és próbálja mindenkibe belefojtani a szót. Így aztán az egyetemi tanárok kerülik a jobbikosokat, az ifjú titánokat!
Részben egyetértek szekelyse50 nevű hozzászólóval.
Annyit kiegészítésként,hogy ha a haza érdekében és nem önös érdekből mennének külföldre az egyének akkor más lenne a fogadtatás.
H.B.
„Ne tagadd meg a fajt, miből eredtél,
Lángoló vért, miből születtél,
A földet, mely éltet s eltakar,
Ha magyarnak születtél, hát maradj MAGYAR!”
Az hogy a sok felesleges pénzszórás helyett az orvosokat a tanárokat és a müszakisokat azaz a tudókat kell megfizetni normálisan, mondjuk foci helyett! Mert foci nélkül lehet élni de ezeknek az embereknek a szolgálata nélkül nem! Azaz gyatrán. A társadalom értékeit nem szabad hogy valami buta okfejtések mentén szétqrják!
„az igazság odaát van” szoktuk mondani, vagyis szekelyse50-nek is igaza van és transyadmin-nak is és az is igaz, hogy a prioritásokat nem kellő körültekintéssel választják meg a hatalmon lévők, ahogy Hegel Mucika jól vázolta.
Nagyon nagy bajok vannak az elosztási rendszerrel. Az ország bevételeit igazságosan kéne elosztani, s az állami szférán kívül eső területeken is. (ugye a magángazdaságban az államnak nincs direkt utasítási jogköre) Kellően meggondolt és arányos adórendszerrel, gazdasági törvényekkel a privát gazdaságban felhalmozódó jövedelmek is megfelelően járulhatnának hozzá az ország építéséhez.
Mit látunk viszont, az állami vállalatok vezetői akár 5 milliót is kereshetnek havonta, míg egy ápolónő fizetése, kimondani is szégyen, milyen kevés..A magángazdaságban pedig gátlástalan a jövedelem eltitkolás. Sok összetevője van az orvosok elvándorlásának, s ebben szekelyse50-nek tökéletesen igaza van, közpénzen, a közösség áldozatvállalása révén tanulhattak, s minimum illendő lenne visszaadni ezt a társadalomnak azzal, hogy egy meghatározott ideig, akár kis pénzért is, de gyógyítanak, hiszen ez a hivatásuk (?)
Persze régen a segédek útnak eredtek, és kitanulták a mesterség egyéb fortélyait külhoni mestereknél, hogy aztán idehaza kamatoztassák e tudást..
Talán államilag kellene külföldi tanulmányutakat szervezni, nem tudom, lehet, hogy létezik ilyen.
Azt hiszem a haza iránti elkötelezettség, és a globális színtelenítési ideológia az ami egy okos telefont, vagy egyéb ilyen okosságokat sokkal vonzóbbá tesz, mint az országért való szorgoskodást. Nem akarok igazságtalan lenni, biztosan sokan vannak, akik mindent megtesznek, amit tudnak, de ezeket nem látjuk, mert ők idehaza vannak.
Érdekes az, hogy Olaszországnak, Portugáliának, stb az emigrációja már az 50-es évek végén, a 60-as évek elején útnak indult. Dugig van velük Európa jobb része. Tito is szabadon engedte a jugókat, de a törökök is. Mégse hallható ezen országok részéről, hogy árulóznák az emigrációjukat.
A magyar meg ragaszkodik ahhoz, hogy valakiket, valamilyen társadalmi csoportokat, akik valamikor elhagyták az országot leárulózhasson! Nem tömegpszichológiai jelenség ez? Betegség?
Nem muszáj nekem igazat adni, azért mert én vagyok az admin. En nem tartok igényt rà, hogy cenzor legyek. A vita kedv féllendítése érdekében moderálok. De legjobb lenne mindannyiunk számára, ha nélkülem indulna és bonyolódna a színvonalas vita, és nem kellene még a hozzászólásokat is kövessem! Vagy provokatív hozzászólásokkal a billentyűzet megragadására késztessem az olvasóinkat!
A vita elősegíti, ha az nem a gyűlölködés irányába hat, a társadalom magasabb szintre való emelkedését!
„mint minden ez is kétpólusú. Van az egészségügy és van az orvos. Az egészségügy, már inkább betegségüggyé süllyedt, elvesztette minden tartását. Lassan temetni kell,mert ebben a formátumban nem tartható fenn tovább. És van az orvos,aki bárhogyan is nyavalyog, de kellemesen,jól megél ebből a mai napig. Meg kell nézni amikor egy orvos konferenciára érkeznek,nem egy „csóró benyomását keltve. Némelyike olyan csodából száll ki,hogy egy átlagembernek egy életi megtakarítása sem fedezné. Ugyan úgy, orvos is kétféle van, amelyik a helyzet ellenére tisztességesen végzi a munkáját,Őt megtalálják a betegek és ezt, honorálják is és van a léhűtő,aki családi szálon került a rendszerbe,arrogáns,nagyképű, a „szakmáját csak messziről ugatja, a kutya nem keresi,ő háborog és az Isten pénze is kevés neki. (neveket is szívesen) Na az utóbbi lázad,döngeti a mellét és a kapukat,hogy ő menne. MENJEN! Ők azok akik nem ismerik a vércukormérőt és meghal a beteg,vagy császármetszésnél elvágja az eret és meghal a fiatal ANYA! Hogy ki menjen,maradjon, ezt csak a saját lelkiismeretük szabályozhatja,döntheti el. Ebbe az államnak(?) semmi beleszólása nem lehetne, a személyes szabadság véleményezhetősége miatt. Ha szerződésben rögzített,hogy taníttatása után kötelező az itthoni „szolgálat,ennek felmondása esetén pénzben történő megváltására lehetőség legyen. A hozzászólások is kétfélék, vagy azt kapta a beteg amit nem várt,vagy azt kapta amit nem akart és eszerint véleményez. De az is abszurd,hogy fizeti a beteg a tb-t és maszekon kezelteti magát,mert az állami szektorban „tesznek rá. És persze olyan is van,hogy fizet a magán rendelésen és ott átirányítják egy képzettebb kollégához,de az árát azért leveszik itt is.
Csak úgy fog működni az egészségügy is,hogy valamit,valamiért. Semmiért,semmit!
A Munkás sem kap fizetést,ha nem tesz érte. Ha tesz is érte,azért se kap annyit,hogy az fedezze azt az értéket,melyet az életéből erre áldozott, fizikai és szellemi téren.TF
Nagy Britanniában a National Assurances (NA) az alapbiztosítás. Ezzel minden bajodat ellátják. De programozható műtéteknél 3-5 évet kell várni. Fogorvoshoz 2-3 év. Ezenfelül köthetsz privát biztosítást. A privát orvosi számla elmegy a betegen keresztül az NA-hoz is és a privát biztosítóhoz is. Mindenki fizeti a maga részét.
Svájcban nincs ilyen NA. De itt is köthetsz ugyanannál a biztosítónál alap biztosítást is, de félprivátot vagy teljes privát biztosítást.
gyűjtsünk előbb ismereteket s utánna hazai TB kritizálása mellett a jobbítási szándék vezéreljen bennünket!
És sosem szabasd elfelednünk , hogy a magyar nemzet egy különleges tulajdonságokkal megajándékozott nép- így nemigen hasonlítható más népek életviteléhez , vagy egyáltalán a gondolkodás módjához –hát
„hazai tb kritizálása mellett.
Akkor valószínű tudja menyi az elvonás a magánszektorban,a tb és járulékok formájában. De szerintem nem biztos! Maradékból élni is nehéz! A hasonlitgatás csak addig jó, míg magunkhoz mérten tesszük. Az almát,a banánhoz nem biztos ,hogy jó ötlet. Egyébként száz magyar forintból,nem marad meg tisztán, húsz sem!
„ezzel minden bajodat ellátják!
Nem hiszem,hogy volt magyar rendelőben,mert akkor tudná,hogy ott és akkor kezdődik az embernek minden baja. Ez nem kritika,sajnos ez vicc,már ami itt van,országban, eü-ben és a többi kuplerájban!
…. ha bármely közösségben élő egyének csak a saját érdeküket nézik annak a közösségnek nincs jövője.
H.B.
„… az Úr megszabadítani csak akkor fog benneteket, amikor visszatértek az Ő törvényéhez s egymás szeretetében, egymás támogatásában nemzetté váltok újra. Lélekben tiszta, jellemben erős, szeretetben tántoríthatatlan, s az Úr törvényének tudásában bölcs és engedelmes nemzetté, kikben önmagára ismerhet újra a Teremtő Atya. A szeretet ereje mindenekre képes, de a szeretet hiánya képtelenné teszi a legjobb szándékot is.” (Wass Albert)