Leállt a Malév
Pénteken reggel hat órakor leállt a Malév. A miniszterelnök szerint nem lehetetlen a légitársaság újraindulása. Az utasok nyugodtan várakoznak.
Mint a Malév péntek reggeli közleményében olvasható, az igazgatóság „a kár minimalizálása érdekében elrendeli a magyar nemzeti légitársaság üzemszerű működésének beszüntetését. Ennek értelmében február 3-án 06:00 órától, 66 évnyi csaknem folyamatos működés után, nem szálltak fel Malév-repülőgépek”…
„Lehet még magyar nemzeti légitársaság”
A hírre Orbán Viktor miniszterelnök is reagált szokásos pénteki rádióinterjújában. Az MR1-Kossuth Rádió 180 perc című műsorában azt mondta, hogy két Malév-gép maradt a határokon kívül: egy Tel-Avivban, egy pedig Írországban. A többi repülőgép Magyarországon van. A miniszterelnök kijelentette: nem lehetetlen a légitársaság újraindulása. „Ha meg tudunk szabadulni a csontvázszerűen megörökölt terheitől a múltnak, akkor lehet még magyar nemzeti légitársaság” – mondta.
Orbán Viktor hangsúlyozta, hogy kellene is nemzeti légitársaság, de az európai gazdasági válság miatt nem tolonganak a befektetők az európai repülési piacon. Azonban ha van olyan befektető, aki a saját pénzét is kockáztatva megpróbál nyereségesen, de legalábbis nem veszteségesen működtetni egy nemzeti légitársaságot, akkor létrehoznak egy ilyen új céget – jelezte. A kormányfő a Malév-leállással kapcsolatban – amit fájdalmasnak nevezett – azt mondta: a „ménkű” akkor csapott be, amikor az EU úgy döntött, hogy a magyar kormány nem adhat további pénzügyi juttatást a Malévnak.
„Meg kellett állni”
A 2000-es évek közepétől, amikor a Malév működése megkívánta, a kormány közvetlenül tőkét, hitelt juttatott a társaságnak, ezért a cég, bár veszteséges volt, de „eldöcögött”. Az Európai Unió azonban ezt megvizsgálta, és úgy döntött, hogy e támogatás versenyellenes, Magyarországot pedig eltiltotta ettől, sőt a Malévnak vissza is kell adnia a magyar államnak mintegy százmilliárd forintot, ám a légitársaság egy fillért sem tud visszafizetni – fejtette ki Orbán Viktor, majd úgy összegezte: „a kormányt eltiltották a Malév fenntartásától és továbbműködtetésétől”. Befektető pedig mindeközben nem érkezett – tette hozzá, megjegyezve, hogy az eddigi tárgyalások az európai gazdasági helyzet miatt „nem realizálódtak”.
Egy dolgot lehetett tenni: a kabinet állami vagyonfelügyelőt nevezett ki azért, hogy az előbb-utóbb bekövetkező leállás rendezett formában történjen – közölte, emlékeztetve egyúttal arra a kormányhatározatra, amely tartalmazza azt, hogy milyen segítséget kaphatnak azok az utasok, akik már megváltották a jegyüket, illetve már Magyarországon kívül tartózkodnak, és haza kell jutniuk. „Próbáltuk valahogy ellökdösni, pályán tartani a Malévot, ameddig csak lehetett. Itt a vége, eddig tudtuk. Nem lehetett már tovább húzni ezt, mert fizikailag is elvesztettük volna a külföldön letartóztatott gépeinket. Tehát meg kellett állni” – zárta szavait a miniszterelnök.
A partnerek előre kérték a pénzt
(A Wizz Air pénteken bejelentette, hogy speciális, csökkentett árú jegyeket ajánl fel 14 járatára. Mint írják, azok az utasok, akik a február 3. és március 24. közötti időszakra érvényes Malév-jeggyel rendelkeznek, mindössze 9900 Ft-os egységáron vásárolhatnak repülőjegyet (egy útra, foglalási díjjal és adókkal). A jegyeket a rendelkezésre álló helyek függvényében tudja biztosítani a légitársaság azoknak az utasoknak, akik február 13-án 24:00 óráig foglalják át jegyüket – áll a Wizz Air közleményében.)
„Sajnos bekövetkezett az, amitől a legjobban tartottunk, és aminek elkerüléséért mindent megtettünk. Bár az utóbbi napokig még volt remény az üzemeltetés folytatására, és az utasok bizalma töretlen volt, de az utóbbi napokban megjelent információk hatására a szolgáltató partnerek elvesztették bizalmukat, és egyik napról a másikra elkezdték előre kérni az általuk nyújtott szolgáltatások kifizetését. Ez olyan mértékben gyorsította fel a pénzkiáramlást, hogy mára már tarthatatlanná vált a légitársaság helyzete. Ismert az is, hogy a tulajdonos a legjobb szándéka ellenére az EU elmarasztaló határozatát követően nem tud további anyagi forrást biztosítani a működéshez. Mindezeket figyelembe véve az igazgatóság úgy döntött, hogy elrendeli a magyar nemzeti légitársaság üzemszerű működésének beszüntetését. Valamennyi utasunktól elnézést kérünk” – jelentette be Limburger Lóránt vezérigazgató.
Nyugodtan várakoznak az utasok a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren – tapasztalta a helyszínen az MTI tudósítója fél 8 után. Az utasok a jegyeladó pultnál állnak sorban információért. A hangulat nyugodt, mindazonáltal erős a rendőri készültség. A terminálon belül és az épület előtt is sok rendőrt látni. Hangosbemondón angolul és magyarul többször is bemondták, hogy a Malév törölte járatait, és a jegyeket a vásárlás helyszínén visszaváltják.
Kártalanítják az utasokat
A légitársaság utasait az ügyfélszolgálati munkatársak tájékoztatják arról, hogyan utazhatnak el célállomásukra, illetve milyen lehetőségeik vannak a kártalanításra – áll a közleményben. Korábban az MTI arról írt, hogy hét órakor jelentették be a Liszt Ferenc reptéren, hogy a Malév járatait törölték. Egy a repülőgépére váró utas elmondta: addig azt a tájékoztatást kapták a várakozó emberek, hogy késnek a légitársaság járatai. Az MTI egy repülőtéren tartózkodó másik utastól akkor megtudta: az utasok sorszámot kapnak, majd a pultnál tájékoztatják őket arról, hogy át tudják-e irányítani egy másik járatra, valamint igazolást kapnak arról, hogy érvényes jegyük van.
A január 31-én hatályba lépett kormányrendelet szerint segítségnyújtás azon utasok számára biztosítható, akik érvényes menetjegyüket a Malév Zrt. leállási napját megelőzően vásárolták meg, és akiknek a Malév-járatra szóló menetjegye a leállás napján vagy az azt követő három naptári napon belül biztosít jogot az utazásra. Továbbá azoknak, akik a Malév leállásának napján vagy azt megelőzően a célállomásra már elutaztak és a visszaútra érvényes Malév-járatokra szóló menetjeggyel rendelkeznek nem későbbi időpontra 2012. február 29-nél. A jogosultak célállomásra való eljutásában a Malév segítséget nyújt a meglévő menetjegyek más járatokra történő átfoglalásával, vagy más közlekedési módok igénybe vételének biztosításával.
A Budapest Airport péntek reggel öt órakor kapott tájékoztatást a Malévtől, hogy nem indulnak a légitársaság járatai – közölte Hardy Mihály szóvivő az MTI-vel. A Liszt Ferenc repteret üzemeltető Budapest Airport szóvivője elmondta, hogy a péntek erős nap a reptéren, a délután folyamán indul több járat.
Lenne megoldás?
Lenne uniókonform megoldás és befektető is a Malév megmentésére – ezt állítja a Sky Alliance első embere. A cég korábban hiába indult a privatizációs eljáráson, akkor a szocialista kormány az orosz befektetőt választotta. Az átszervezésre vonatkozó javaslatokat, terveket a nemzeti légitársaság pilótáit tömörítő vállalat már hónapokkal ezelőtt ismertette a döntéshozókkal. Máté Gábor a Hír TV Célpont című műsorának elmondta: a felszámolási eljárás ellenére a feltételek adottak, hogy egy gyors intézkedéscsomag elfogadását követően a tulajdonos felépítse a „Malév kettőt”, és Brüsszel által nem kifogásolható módon megmentse a stratégiai vállalatot.
„Emellett a működés mellett az átállás során szükség lett volna egy havi kétmilliárdos pénzügyi segítségre, most ennek a formáját lehetne taglalni. Azért nem szeretnék belemenni most, mert az Európai Unió árgus szemekkel figyeli, milyen lépés lesz. Ezeket az elképzeléseket egyelőre megtartanánk – nem is magunknak, hanem az illetékes miniszternek” – fogalmazott a Sky Alliance elnöke.
BL
Forrás: MNO
Nemzeti InternetFigyelő
Ma 10:00 óráig mind a pilótáknak mind pedig a stewardesseknek és stewardoknak el kell hagyni ferihegyi szálláshelyüket és hazaküldték őket. Várhatók jelentős létszámleépítések vagyis elbocsájtások. Hogy az utasok mikor kapják vissza jegyeik árát, azt senki sem tudja. Arról sem nyilatkoznak, hogy mikor szállhatnak haza a gépek a külföldi rep-
terekről.
Ismét egy olyan cég, ami állami kézben nem működik, de magán kézben profitot termel. Nem a céggel lehet a baj itt sem, hanem az állam és a cég vezetőivel. A céggyilkosság nagyon hasonlít a PICK esetére, amikor is beszüntették a folyó hitelezést, így mit ad Isten, el KELLETT adni.