KÉRJÜK, ENGEDÉLYEZZE BÖNGÉSZŐJÉBEN A HIRDETÉSEK MEGJELENÍTÉSÉT, EZZEL TÁMOGATJA A PORTÁL MŰKÖDÉSÉNEK FENNTARTÁSÁT!

KÖSZÖNJÜK!

Kiszivárogtak az izraeli szekta szabályai! Még otthon zuhanyozni és tükörbe nézni sem szabad

Kérjük, egy megosztással támogassa honlapunkat!
Izrael legnagyobb ultraortodox szektájának, a guri haszidoknak az egyik kiugrott tagja megosztotta a közösségi médiában a mindennapi életüket szigorúan szabályozó tabugyűjtemény egy részét – értesült a Háárec című újság honlapja. 

A Facebook-bejegyzésből kiderült, hogy zárt közösségük törvényei nemcsak a szekta tagjainak cselekedeteit határozzák meg, hanem még azt is megtiltják, hogy kimondjanak bizonyos szavakat.

Eddig szájról szájra terjedt a minden guri haszid család magánéletét meghatározó, „Takunesz” néven futó titkos szabályozás túlnyomó része, először ezekben a napokban írták le a titkos törvényeket. A csoportot elhagyó Jiszrael Grinhausz nevű férfi több hasonló sorsú, szintén a szektából kilépett barátjával közösen, emlékezetéből összeszedett, és 104 pontba foglalt minden fiatal férfira vonatkozó útmutatást.

A társas érintkezéseket rendkívül szigorúan behatároló törvények szerint például két férfi vagy fiú nem ülhet le soha együtt egy ágyra és nem lehet egyedül egy szobában. Tilos megérinteniük egy másik férfit, tilos otthon zuhanyozniuk – csakis a mikvében, a rituális fürdőben szabad tisztálkodniuk – és hétköznap nem szabad szappant használniuk sem.

A még nem nős férfiaknak, fiúknak nem szabad nagynénjükkel beszélgetni, és a szabályok tiltják a látogatást minden nős fiútestvér otthonában is, ugyanakkor férjezett nővérükhöz elmehetnek. Tilos kimondaniuk a menyasszony, nő, kislány, lány szavakat.

A fiataloknak „tisztaságuk” védelmében ezen kívül nem szabad ébren maradniuk este tíz után, tilos dezodort vagy kölnit használniuk, fésülködniük és tükörbe nézniük, vállukra emelniük egy másik fiút, kerékpározni, újságot olvasni, dohányozni és a tengerpartra menni.

A guri haszidok szabályainak egy része közös más ultraortodox csoportokkal, de jelentős részük csak a guriakra jellemző extrém szigor.

Azért került a figyelem központjába az utóbbi napokban Izraelben ennek a sajátos, a zsidó államban mintegy tízezer főt számláló közösségnek a különösen aszketikus életmódja, mert öngyilkos lett egy volt tagjuk, a szektát hét évvel ezelőtt elhagyó Eszti Veinstein nevű nő.

Ez is érdekelheti:  A NATO 25 évvel ezelőtt indította meg terrorbombázását Jugoszlávia ellen

Veinstein azért ölte meg magát, mert miután elhagyta a vallásos életmódot, hét gyermekéből csak az az egy volt hajlandó kapcsolatot tartani vele, aki szintén elhagyta a szektát – miközben hat másik lánya attól kezdve megszakított vele minden érintkezést.

Veinstein halála előtt feltöltötte életéről írt könyvének kéziratát az internetre, s ebben feltárta a guri haszidok magánéletét szabályozó törvények közül azokat, amelyek a házasélet számukra elfogadott normáit határozzák meg.

Kéziratából kiderül, hogy házastársa éveken át még nevén sem szólíthatta feleségét, a különösen zárt ruházkodás és a nemi életet korlátozó előírások mellett a vallás nevében még a házaspárok érzelmi közelségét is megtiltották a rabbik, hogy a világi örömök ne vonják el figyelmüket a szerintük fontosabb hitbéli kérdésekről.

Ennek a szektának a sajátosan rideg szabályait még a többi ultraortodox közösség tagjai is gyakran bírálják.

A Háárecnek nyilatkozó, az ultraortodox zsidó közösségeket kutató tudós, Slomó Tikocsinszki szerint Veinstein kézirata „korunk legsúlyosabb vádja egy zsidó szekta ellen, a női testre vonatkozó torz tanításnak a tragédiája”.

A titkos szabályokat közzétevő Jiszrael Grinhausz-féle csoport egyik tagja közölte, hogy a fiatal férfiakra vonatkozó törvények után nyilvánosságra fogják hozni az életüket zárt keretbe foglaló többi titkos előírást is.

alfahir.hu
Nemzeti InternetFigyelő (NIF)

LÉLEKEMELŐ - mementó 2006 emlékmű

Petíció az emlékmű megvalósításáért!

Aláírásával egy elvi támogatást fogalmaz meg. Amennyiben elegendő társadalmi támogatást gyűjtünk össze, elindítjuk a megvalósításhoz szükséges jogi és szakmai lépéseket.

Kattintson ide a petíció aláírásához!

További részletek itt!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük