Kirívóan súlyos jogsértés-sorozat történt a Gárda-tüntetés szombati feloszlatásakor
Nem engedélyezett tüntetést betiltani sem lehet – mondta Vona Gábor, a Jobbik elnöke 2009. július 6-án Budapesten, a Nemzeti Kávézóban tartott sajtótájékoztatón, ahol nagy média-érdeklődés mellett számolt be a szombati Magyar Gárda feloszlatása elleni spontán szimpátia-tüntetés feloszlatásáról. Majd hozzátette: – Szombaton a gárdisták spontán békés demonstrációt tartottak, melynek szétoszlatását a Jobbik jogszerűtlennek tartja, ui. békés tüntetést a Rendőrség nem oszlathat fel. Vona Gábor hangsúlyozta: a szombati nap a demokrácia szégyene volt, aznap több Gárda-tüntetést zavart meg a rendőrség igazoltatásokkal, előállításokkal. Közvetlen közelről fújták le gáz-spray-vel a békésen ülő, egymásba kapaszkodó tüntetőket. Ezzel a Rendőrség a gyülekezési jog szabadságát korlátozta. Az ORFK a Magyar Gárda tagjait ruházatuk miatt garázdasággal vádolja. De, mint mondta a Jobbik elnöke, a Magyar Gárdának nincs törvénybe iktatott egyenruhája.
Újságírói kérdésre Vona Gábor rámutatott: őt azért hurcolták el a rendőrök emberei a Gyorskocsi utcába, mert úgymond „ellenállt a rendőri intézkedéssel szemben”, továbbá a gázspray-vel szemben egy gárdista sapkát tett az orra elé, melyen a Rendőrség véleménye szerint önkényuralmi jelkép látható, s ezáltal jogsértést követett el a Jobbik elnöke. A Gárda sapkán két Szent Koronás stilizált címerpajzs, valamint Szent Imre király kardja látható. Hogy ez önkényuralmi jelkép-e vagy szent történelmünk méltán becsült ereklyéi, döntse el a kedves olvasó!
Mi a Gárda? / A Magyar Gárda az azonos nevű egyesület által létrehozott mozgalom, amely magját képezi a nemzeti újjászületés programjának, és mintát ad a nemzet értékeinek megvédéséhez. Kívül kemény, mint az összezárt ököl, szívós mint a háncs, éles mint a kard. Belül élő és fejlődni kívánó szervezetet.
Mi a Gárda jelszava? / Hit. Erő. Akarat.
Mi a gárda címere? / Négy vörös és négy fehér sávval osztott pajzs, ahol a vörös mezőkben összesen kilenc arany oroszlán lépdel. Az első sorban három, a második sorban is három, azután kettő és végül egy arany oroszlán látható.
Mit jelképez a kilenc oroszlán / Az első sor a katona három fő erényét jelképezi: Erő, Bátorság, Fegyelem. A második sor a polgár három fő erényét: Becsület, Büszkeség, Szorgalom. A harmadik sor a tisztviselő két fő erényét: Hűség, Tisztaság. A negyedik sor a vezető legfőbb erényét: Bölcsesség.
(A Magyar Gárda becsületkódexéből)
Tiltakozásként a Jobbik, 2009. július 11-én újabb békés erő-demonstrációt tart Budapesten a Szabadság téren, ezzel üzenni kívánnak a hatóságoknak: a Magyar Gárda tagjai nem félemlíthetők meg.
Dr. Gaudi-Nagy Tamás, a Nemzeti Jogvédő Szolgálat és Alapítvány ügyvezető elnöke elmondta: – 2004 óta működik az NJSZ, s azóta emeli fel hangját mindenféle jogsértés ellen, 2006 ősze óta elsősorban azok védelmét biztosítja, akik kritizálják a fennálló rendszert, ezért éri őket atrocitás.
A július 4-i Magyar Gárdisták békés tüntetésének feloszlatását kirívóan súlyos jogsértések sorozatának tartja a nemzetközi jogász. Véleménye szerint a Rendőrség módszereivel kezd visszakanyarodni a 2006. őszi jog-gyakorlathoz, amikor a Rendőrség a hatalom jogtipró eszközévé vált. Jelenleg több mint 200 embert állítottak elő, akiket súlyos jogsértés ért, ezért az NJSZ ügyvezető elnöke arra biztatta a kárvallottakat, tegyenek feljelentést a jogtiprások ellen. Gaudi a 2007-es Alkotmánybíróság törvényére hivatkozva kijelentette: a Rendőrség nem oszlathatta volna fel a békés, be nem jelentett, spontán tüntetést. Véleménye szerint megalázó, módszereket alkalmaztak békésen tüntető állampolgárokkal szemben, valamint nem biztosították a szabad eltávozás jogát.
Frigyesy Ágnes
Az Országos Rendőr-Főkapitányság közleménye
Tájékoztatás a jogerősen megszüntetett Magyar Gárda Egyesület egyenruháiban megjelenő személyekkel szemben foganatosított rendőri intézkedésekről
2009.07.04. szombat 14:24
A mai napon a rendőrség az ország több településén a jogerősen megszüntetett Magyar Gárda Egyesület egyenruháiban, közterületen megjelenő személyekkel szemben foganatosított intézkedéseket, mivel ruházatuk másokban félelmet, megbotránkozást, valamint riadalmat keltett.
A bíróság döntése értelmében a Magyar Gárda Egyesület és a Magyar Gárda Mozgalom csak formailag különül el, egységes képződményként kell kezelni, ezért a jövőben a rendőrség intézkedést fog kezdeményezni, ha gárdista egyenruhában jelennek meg, illetve vonulnak közterületen.
A rendőrség nyomatékosan felhívja a közvélemény figyelmét, hogy ezekben az esetben – élve a jogszabályok adta lehetőségekkel – a leghatározottabban fog fellépni az ilyen személyekkel szemben.
ORFK Szóvivői Iroda