KÉRJÜK, ENGEDÉLYEZZE BÖNGÉSZŐJÉBEN A HIRDETÉSEK MEGJELENÍTÉSÉT, EZZEL TÁMOGATJA A PORTÁL MŰKÖDÉSÉNEK FENNTARTÁSÁT!

KÖSZÖNJÜK!

Kártyavárként omolhat össze az euróövezet gazdasága

Kérjük, egy megosztással támogassa honlapunkat!

Forrás: BBC

Tovább gyűrűzik az adósságválság Európában, s lassan minden egyes államot beszippant. Októberben az unió vezetői újabb megállapodást kötöttek, hogy elejét vegyék a „fertőzésnek”, de egyelőre úgy fest, minden igyekezet hiábavalónak bizonyult.

Legutóbb Olaszország érezhette meg a piac dominóeffektusát, amikor is adósságbesorolását lejjebb vette a Fitch. Mellette Görögország, Spanyolország és Írország sem úszta meg leminősítés nélkül ezt az évet, míg legutóbb Ciprus kapott alacsonyabb besorolást. Az euró jövője sem tűnik biztosnak – az Economist Intelligence Unit szerint 40 százalék a valószínűsége, hogy felbomlik a valutaunió…

Görögország

Fő probléma: a GDP-hez mérten brutális, 145 százalékos államadósság – mely körülbelül 340 milliárd euró.

Görögország adósságállománya sosem látott mértéket ért el – hat év alatt gyakorlatilag megduplázódott. Az euróövezet tagjai tavaly már elfogadtak egy 110 milliárd eurós mentőcsomagot, melyet idén egy hasonló összegű követett. Utóbbit részletekben fizetik Athénnak, de a görög belpolitikai viszályok miatt egyenlőre a „trojka” – az EU, a Nemzetközi Valutaalap (IMF), valamint az Európai Központi Bank képviselői – szünetelteti a következő részlet utalását.

A legtöbb elemző szkeptikus, hogy Görögország valaha is vissza tudja-e majd fizetni tartozásait – valószínűleg nem. Sőt, a korábbi brüsszeli csúcson olyan megállapodás született, mely szerint a bankszektor elenged mintegy 100 milliárd eurót adósságleírás formájában. Ugyanakkor még ez is kevés a piacok megnyugtatásához: továbbra sem tudni, hogy Görögország csődbe megy-e, vagy hogy kilép-e majd a valutaunióból.

Hitelminősítők: Görögországot már a „bóvli” kategóriába sorolják az ügynökségek, tehát nem befektetési ajánlású. Ez azt jelenti, hogy az ország gazdasága rendkívül sebezhető, megnőtt a kockázata egy esetleges csődnek, s a befektetők, bankok is kiveszik portfóliójukból a görög állampapírokat – tehát a piacról már nem lehet tovább finanszírozni az államadósságot. A Standard & Poor’s az elmúlt két évben hétszer vágta lejjebb a görög hosszú távú államadós-besorolást: „A”-ról „CC”-ig, mely a harmadik leggyengébb osztályzat a cég skáláján.           

S&P: CC, Moody’s: Ca, Fitch: CCC

Olaszország

Fő probléma: az államadósság az euróövezeten belül Olaszországban az egyik legmagasabb – a gazdasági növekedés pedig stagnál.

Nyáron rekordösszegű kölcsönöket kellett felvennie, mely újabb kiadáscsökkentésekhez vezetett. Alternatívaként állampapírokat bocsájtott ki az olasz állam – melynek hozamai többéves csúcsra ugrottak. Ugyanakkor a piacok aggódnak az olasz növekedés visszaesésétől, s félő, hogy a jövőben Olaszország nem fogja tudni fizetni adósságait – az euróövezeten belül csak Görögországban magasabb az államadósság a GDP-hez mérten: az Eurostat 2010-es adatai szerint 118 százalék.

„Az euró jövője Olaszországon áll vagy bukik. Ha Olaszország elfogad és végrehajt egy reformprogramot, ha saját maga megerősíti gazdaságát és költségvetési helyzetét, akkor az euró is túlélhet, sőt, erősebb lehet, mint előtte” – mondta Daniel Gros, az Európai Politikai Tanulmányok Központjának vezetője.

Ha Olaszországot ki kellene segíteni a jövőben, az óriási érvágás lenne az EU-nak – majdnem 2000 milliárd euróról van szó. Ugyanakkor egy „pozitívum” van az olasz államdósság mögött, mégpedig az, hogy az olasz állam leginkább saját polgárai felé adósodott el, tehát nem külső hitelezőknek tartozik.

Hitelminősítők: „AAA”-n legutóbb 1995-ben állt Olaszország. Az utóbbi időben ugyan akadt néhány leminősítés, de összességében stabilnak mondható az ország befektetési fokozatú besorolása. 

S&P: A, Moody’s: Aa2, Fitch: A+

Spanyolország

Fő probléma: a spanyol ingatlanpiaci válság a bankokat is megviselte, míg a munkanélküliség az ibériai országban a legmagasabb a valutaövezeten belül.

A spanyol kormány is kénytelen volt több megszorító intézkedést bevezetni, miután – Olaszország mellett – Spanyolország is jelentős hitelfelvételi költségekkel nézett szembe. A spanyol államadósság mértéke meghaladja a 60 százalékot a GDP-hez mérten, s összességében kétszer annyi, mint Görögországé. Tehát hatalmas összegeket emésztene fel egy esetleges spanyol mentőcsomag, éppen ezért az EU azon fáradozott inkább, hogy olcsóbb kölcsönökhöz juthasson a spanyol állam.

Hitelminősítők: az elmúlt két évben kétszer is rontottak Spanyolország hosszú távú államadós-besorolásán. 

S&P: AA, Moody’s: Aa2, Fitch: AA-

Írország

Fő probléma: az ország bankrendszere összeomlott.

Írország nagyobb bankjai a pénzügyi válság alatt kormányzati ellenőrzés alá kerültek. Tőkeemelésre volt szükség, mely körülbelül 70 milliárd eurójába került az ír államnak. Ezt nem tudta egyedül finanszírozni, ezért mintegy 85 milliárd eurós mentőcsomagra kényszerült. Azóta az IMF szerint kezd helyreállni az ország gazdasága: „Írország a stabilizáció jeleit mutatja”. A valutaalapnál úgy gondolják, hogy a írek a nehezén már túl vannak.

Hitelminősítők: Írország 2001-ben még „AAA” besorolású volt az S&P-nál. 2009 óta ötször minősítették le a szigetországot. 

S&P: BBB+, Moody’s: Ba1, Fitch: BBB+

Portugália

Fő probléma: a zsugorodó gazdaság évről évre növeli az államadósságot.

Portugália volt a harmadik ország, melynek mentőcsomagra volt szüksége – 78 milliárd eurót kapott. Márciusban lemondott tisztségéről a portugál miniszterelnök, miután a parlament elutasította az újabb – tizenegy hónapon belül a negyedik – gazdasági megszorítócsomag-tervét. A megszorításokat így a júniusi előre hozott választásokon győztes Pedro Passos Coelhónak kellett véghezvinnie.

Az államadósság hat év alatt megduplázódott: 2010-re meghaladta a 160 milliárd eurót, mely a GDP 93 százalékát teszi ki. A legnagyobb probléma az ország gazdasági növekedésével van, mely legutóbb 2008-ban tudott bővülni. Elemzők mind az idei, mind a jövő évre két százalék körüli visszaesést várnak.

Hitelminősítők: Az elmúlt két évben négyszer minősítették le Portugáliát. Az ország adósbesorolása megegyezik Magyarországéval. 

S&P: BBB-, Moody’s: Ba2, Fitch: BBB-

Károly Gábor – MNO 

(Nemzeti InternetFigyelő)

 

 

LÉLEKEMELŐ - mementó 2006 emlékmű

Petíció az emlékmű megvalósításáért!

Aláírásával egy elvi támogatást fogalmaz meg. Amennyiben elegendő társadalmi támogatást gyűjtünk össze, elindítjuk a megvalósításhoz szükséges jogi és szakmai lépéseket.

Kattintson ide a petíció aláírásához!

További részletek itt!

3 thoughts on “Kártyavárként omolhat össze az euróövezet gazdasága

  1. Vajon usát miért nem sorolják a „bovli” kategóriába? Miből fogják vissza fizetni azt a sok pénzt amit kaptak például a ruszkiktól is, a kínairól már ne is beszéljünk? Ha kivonnák a pénzeiket akkor az usa a középkorba süllyedne vissza! Itt egyetlen lehetséges megoldás van mégpedig azokat a bankokat felszámolni akik eladósították a föld országait és leírni minden féle adósság szolgálatot! Ezek gazdáit, tulajdonosait pedig emberiség ellenes bűncselekményért, népirtásért felakasztani!

  2. Az EU csak egyféleképp maradhat életben:
    MIND A 27 TAGÁLLAMÁNAK EL KELL ENGEDNI, LE KELL ÍRNI AZ ÖSSZES ÁLLAMADÓSSÁGÁT!
    De nem feltétel nélkül, hanem azzal a megoldással, hogy vissza kell állítani az államok közötti bartel kereskedelmi módot. Ha egy kicsit elgondolkodnak rajta, ez az egyetlen módszer amivel megakadályozható a pénzdiktatúra fennmaradása. Tehát, az EU-n belül meg kell szüntetni a nemzetközi pénzforgalmat. Továbbá az államok felé a hitelezés teljes megszüntetésével lehet csak megakadályozni, nehogy újra termelődhessenek az államhitelek.
    Ilyen egyszerű a megoldás! Ja, hogy a világ urai nem olvassák a NIF-et, az legyen az ő bajuk?

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük