KÉRJÜK, ENGEDÉLYEZZE BÖNGÉSZŐJÉBEN A HIRDETÉSEK MEGJELENÍTÉSÉT, EZZEL TÁMOGATJA A PORTÁL MŰKÖDÉSÉNEK FENNTARTÁSÁT!

KÖSZÖNJÜK!

Kártérítés a Gyurcsány-korszak rendőri jogsértése miatt

Kérjük, egy megosztással támogassa honlapunkat!

A 2007. október 26-án a budapesti Ferenciek terén elkövetett rendőri jogsértés-sorozat következményeként személyenként 300 ezer forint tőkét és annak kamatait köteles a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) fizetni 7 felperesnek, a Fővárosi Bíróság június 22-ei ítélete alapján

A 2007. október 26-ai Ferenciek terén lezajlott demonstráció feloszlatásból fakadó személyiségi jogi kártérítési perben a Fővárosi Bíróság osztva a felperesek jogi képviselőjének, dr. Gaudi-Nagy Tamás  álláspontját győzelmi ítéletével kimondta, hogy a Budapesti Rendőr-főkapitányság jogellenesen állította elő és tartotta fogva Németh Csabát, Németh Ádámot, Sípos Attilát, Pál Mártont, Rád Csabát, Kollár Tibort, Poszpischek Tamást személyes szabadságukat korlátozva és ezzel emberi méltóságukat megsértve…

2007. október 26-ára az Erzsébet-hidat kormányellenes, radikális jobboldali tüntetők a interneten közölt felhívásra megkísérelték lezárni. A bejelentés nélküli, a közlekedést nagymértékben akadályozó rendezvény elleni rendőrségi fellépésre indokoltan, de mégis szakszerűtlenül került sor. A rendőrség olyan személyeket is őrizetbe vett, akik a bejelentés nélküli tüntetésnek nem voltak szervezői és felszólításra az érintett területet elhagyták. A Ferenciek terére szorított tüntetők hiába kívánták a megjelölt irányban elhagyni a teret, mégis előállították őket. Ezért a bíróság több esetben felmentette az eljárás alá vontakat és megállapította, hogy: „….a lefolytatott bizonyítási eljárás alapján azt lehetett megállapítani, hogy az eljárás alá vont felszólításra a kérdéses területet elhagyta, előállítására nem onnan került sor….” A hídon lévők lényegében körbezárásra kerültek. Megjegyzendő, hogy hasonló jogellenes körbezárás volt az Oktogonnál június 19-én is.

Az ítélet indokolása nagyszerűen kifejti, hogy felperesek kártérítési keresetének vizsgálatakor jogilag egységes alperesi cselekményként kell kezelni a bilincselést a bezárással, az előállító Készenléti Rendőrség tevékenységét, a fogvatartást foganatosító BRFK-éval. Rögzíti, hogy a fogvatartás nem lehet jogszerű, ha az előzménye jogellenes intézkedés volt, amelyet bizonyítanak a megszüntetett szabálysértési eljárások és a Készenléti Rendőrség jogellenességét elismerő perbeli nyilatkozata.

Ez is érdekelheti:  A francia külpolitika sodródása, avagy mit jelent az afrikai kivonulás Ukrajna számára

Szükségtelen volt tanúbizonyítással alátámasztani felperesek állításait, a bíróság ellenbizonyítás hiányában valónak fogadta el személyes tényelőadásaikat, mivel a BRFK képtelen volt vitatni a felperesi nyilatkozatokat. Az ítélet kötelezi továbbá a Budapesti Rendőr-főkapitányságot, hogy felpereseknek írt magánlevélben fejezze ki sajnálkozását a történtekkel kapcsolatban.

Az ítélet indokolása aláhúzza, hogy a bírósági gyakorlat töretlen atekintetben, ha megállapítható a személyiségi jogsértés, jár a kártérítés.

Az ügyben szintén részt vevő Készenléti Rendőrség felperesekkel korábban fejenként 400 ezer forint összegű perbeli egyezséget kötött.

Az eset szerepel az Országgyűlés Emberi jogi bizottsága által 2010. december 8-án elfogadott, a 2002 és 2010 közötti időszak (kivéve 2006 ősz) politikai szabadságjogi jogsértésekről szóló, Gaudi-Nagy Tamás által készített emberi jogi részjelentésben, a 2.7. pontban.

Az ügy előzményei itt olvashatók

www.nja.hu
www.gaudi.jobbik.hu

Nemzeti InternetFigyelő

LÉLEKEMELŐ - mementó 2006 emlékmű

Petíció az emlékmű megvalósításáért!

Aláírásával egy elvi támogatást fogalmaz meg. Amennyiben elegendő társadalmi támogatást gyűjtünk össze, elindítjuk a megvalósításhoz szükséges jogi és szakmai lépéseket.

Kattintson ide a petíció aláírásához!

További részletek itt!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük