KÉRJÜK, ENGEDÉLYEZZE BÖNGÉSZŐJÉBEN A HIRDETÉSEK MEGJELENÍTÉSÉT, EZZEL TÁMOGATJA A PORTÁL MŰKÖDÉSÉNEK FENNTARTÁSÁT!

KÖSZÖNJÜK!

Jó, ha nem feledjük: Az FKGP állásfoglalása a devizaszerződések semmisségéről

Kérjük, egy megosztással támogassa honlapunkat!

fkgp_logo

A Kúria közzétette azokat a kérdéseket, amelyekre a jogegységi határozat meghozatala érdekében választ vár. A civilek nevében készül egy független vélemény is: az elkészült írást pontokba szedve közzétesszük.  


Korábban:
1. Mi van a deviza kölcsönök mögött?
2.  A deviza alapú kölcsön konstrukciója alapján megkötött szerződések érvényes vagy érvénytelen szerződések-e (vagyis ütköznek-e jogszabályba, nyilvánvalóan jóerkölcsbe, tisztességtelen szerződéseke, uzsorás szerződések-e, illetve szenvednek-e akarati hibában, vagyis színleltek-e, illetve megtévesztés, tévedés folytán kötött szerződéseke)?
3. A pénzügyi intézményt milyen jellegű tájékoztatási kötelezettség terhelte a szerződés megkötésekor, annak esetleges elmulasztása milyen jogkövetkezménnyel jár?
4. Milyen jogi lehetőségei vannak a bíróságoknak arra, hogy a felek tartós jogviszonyában a szerződéskötés után bekövetkezett körülményváltozások valamelyik szerződő fél lényeges jogos érdekét sértő hatását orvosolják? 

5. Amennyiben a deviza alapú kölcsönszerződések bármely okból érvénytelenek, az érvénytelenség törvényi jogkövetkezményei (érvényessé nyilvánítás, eredeti állapot helyreállítása, hatályossá nyilvánítás) közül a bíróság bármelyiket alkalmazhatja-e, illetve melyik jogkövetkezményt mikor indokolt alkalmaznia?

(A válasz a 6. ponttal együtt kerül megadásra.)

6. Az egyes lehetséges érvénytelenségi okok az egész szerződés érvénytelenségét, avagy részleges érvénytelenséget (az adott szerződési feltétel érvénytelenségét) eredményezik-e? Hogyan vonhatók le a részleges érvénytelenség jogkövetkezményei? 

A helyes döntés meghozatalának van egy előkérdése.

Az 1/2010. (VI. 28.) PK vélemény az érvénytelenség jogkövetkezményeiről került kiadásra, amit jelen kérdés tárgyalásánál nem lehet figyelmen kívül hagyni. A vélemény 4. pontja az alábbiakat tartalmazza:

4. Az érvénytelen szerződés alapján kölcsönösen teljesített szolgáltatások visszatérítése is csak kölcsönösen és egyidejűleg történhet. Csak az a fél követelheti eredményesen a neki visszajáró szolgáltatást, aki egyben vállalja, hogy maga is visszatéríti a számára teljesített szolgáltatást és erre képes is. 

A kölcsönfelvevő, észlelve a szerződés érvénytelenségét, anyagilag nincs abban a helyzetben, hogy az 1/2010 PK vélemény feltételét betartva keresetet indíthasson. Az 1/2010 PK vélemény tehát eleveegyoldalú jogviszonyt alakít ki és az érvénytelenség által jog- és anyagi hátrányba került kölcsönfelvevő jogérvényesítési lehetőségét kizárja. Különösen igaz ez a megállapítás, ha a felek közötti aszimmetriát is figyelembe vesszük. A pénzintézet rendelkezik azzal a tudással, amivel a szerződést meg tudja írni, a szerződés jogszerűségét biztosítani tudja, és így a jogsértést el tudja követni. Csak a pénzintézet képes jogsértést elkövetni! Csak a pénzintézetnek lehet haszna a jogsértésből. A pénzintézetnek az 1/2010 PK vélemény alapján érvénytelenség elkövetése esetén nincs jogi és anyagi kockázata (indoklás lentebb), így a mind több és mind súlyosabb visszaélés elkövetésében érdekelt.

Ez is érdekelheti:  A kárpátaljai magyarok jogaiért állt ki Trump szövetségese a kongresszusban

A TANÁCS 1993. április 5-i 93/13/EGK IRÁNYELVE, a fogyasztókkal kötött szerződésekben alkalmazott tisztességtelen feltételekről kimondja, hogy „a fogyasztónak egyenértékű védelemben kell részesülnie akár szóban, akár írásban kötötték meg a szerződést”, ami az 1/2010 PK alkalmazása esetén nem valósul meg. Nem kétséges, hogy az 1/2010 PK vélemény tisztességtelen és így a deviza alapú kölcsönök rendezésénél nem szabadna figyelembe venni!

A kölcsönfelvevő a szerződésben aláírta saját fizetőképességét, a törlesztőrészlet összegének megfelelő forintfizetés formájában. Ez várható el a kölcsönfelvevőtől. Az ennél magasabb összeg megfizetésére vonatkozó kötelezés a joggal való visszaélést jelenti.

A Pp. 217. § (2) bekezdése egyértelműen meghatározza „a felek méltányos érdekeinek mérlegelése alapján vagy a kötelezettség természetére” szerint a teljesítési határidő meghosszabbításának lehetőségét.

Sőt „A bíróság a kötelezettségnek részletekben való teljesítését is elrendelheti.” Mivel csak a pénzintézet a jogsértő, a kölcsönfelvevő teljesítési kötelezettségét az eredeti szerződésben meghatározott mértékű részletfizetéssel kellett volna a Kúriának elrendelni! Miután a kölcsönfelvevő ezen idő alatt használja a pénzintézet pénzét, a részletfizetés mértékére vonatkozó jegybanki alapkamatnak megfelelő kamatteher megítélése indokolt.

Ebben az esetben nem részrehajló a Kúria!

*

A Kúria az árfolyamrés vonatkozásában már kimondta a deviza alapú szerződések semmisségét. Az árfolyamrésen túl azonban számos semmisségi elem van még a deviza alapú szerződésekben. (Pl. a tájékoztatási kötelezettség nem teljesítése, egyetlen érvényes megfogalmazás sincs a deviza meghatározására, valamint a szerződés deviza megfogalmazása ellenére nem a deviza került folyósításra.) A semmisségi elemek áttekintése mutatja, hogy minden semmiségi elem a deviza alkalmazásával függ össze.

Amennyiben a devizaalap a kölcsönszerződésekből kiemelésre kerülne, azaz a deviza alap vonatkozásában a Kúria kimondatná a részleges semmisséget, a szerződés teljesíthető lenne.

A részleges semmiség alkalmazását indokolják még az alábbiak:

  • Az 1/2010 PK vélemény tisztességtelensége nem tárgya a Kúria ítéletének.
  • Nem kell a feleknek új szerződést kötni, ami hatalmas leterhelést és költséget jelent.
  • A részleges semmisség fenntartása esetén egyik fél sem kerül hátrányos helyzetbe.
  • A kölcsönfelvevők befizetése a pénzintézeteknek megvan. Így csak a devizaelem kiemelése szükséges az új helyzet elszámolásához, ami minimális szoftver munkával elintézhető.
  • A kölcsönfelvevő minden befizetése elszámolásra kerül.
  • A pénzintézetnek nincsen vesztesége, hiszen annyi bevétele van, mintha egy forintkölcsönt nyújtott volna.
  • NINCS BANKI VESZTESÉG, A KORMÁNYNAK NEM KELL BEAVATKOZNI.
Ez is érdekelheti:  Levédia krónikása: Miért tilos az orosz propaganda?

Meg kell jegyezni, hogy nem találok olyan érvet, amely a részleges semmiség alkalmazása ellen szólna.

Makkos Albert

FKGPNemzeti InternetFigyelő

LÉLEKEMELŐ - mementó 2006 emlékmű

Petíció az emlékmű megvalósításáért!

Aláírásával egy elvi támogatást fogalmaz meg. Amennyiben elegendő társadalmi támogatást gyűjtünk össze, elindítjuk a megvalósításhoz szükséges jogi és szakmai lépéseket.

Kattintson ide a petíció aláírásához!

További részletek itt!

5 thoughts on “Jó, ha nem feledjük: Az FKGP állásfoglalása a devizaszerződések semmisségéről

  1. A Független Kisgazdapárt a 1998-2002 regnálása során a szövetkezeti törvényt hozva tönkretette az egész országban a szövetkezeteket azok általi munkahelyeket a kis felvásárlású értékesitéseket, és sorolhatnám.
    Mégegyszer torgyánféle bohócra nem szavazok! akármi is legyen a neve!

    A hiteleknél pedig a kamatoknál van valami csiribiri bá!

    Hegel

    Kérem, hozzászólását legközelebb írja alá (akár valódi, akár álnéven vagy jeligével, hogy aki arra válaszolni akar vagy véleményt akar mondani beírásával kapcsolatban, az meg tudja szólítani Önt), mert egyébként kénytelen leszek törölni! Most pótoltam.

    Híradmin!

  2. Az uzsora valahogy igy néz ki.
    Normál kamatozású hitel: 10M/Ft akármiben számolva 8% kamattal az az egyszeri 8% rátéve a 10 millára azt elosztva a futamidővel és a 12 hónappal megkapunk egy tisztességesen fizethető kifutó hitelkonstrukciót.
    Az uzsora az évi 8% al és ebből a kamat levonása majd a tökéé nyilvánvalóan sohase fizethető ki és igy keletkezik az a tényállás hogy a 2008 ban felvett 10 M/ ft (bármiben számolva) eleve egyfajta uzsora+ a valuta árfolyam rángatásával nővelt összegek növelése mesterségesen.Mára 25M/ft nek felel meg kb.

    Nincs hitelem de! látható a csiribiri bá hozzáállás a müveletekhez!

    Hegel Mucika

    Kérem, hozzászólását legközelebb írja alá (akár valódi, akár álnéven vagy jeligével, hogy aki arra válaszolni akar vagy véleményt akar mondani beírásával kapcsolatban, az meg tudja szólítani Önt), mert egyébként kénytelen leszek törölni! Most pótoltam.

    Híradmin!

  3. Jut eszembe a 1998-2002 időszak alatt a FKGP vezetésében Torgyán intézte a szövetkezetek megszüntetését ezzel rengeteg munkahelyet a szövetkezeti termelő és értékesitőket tönkretéve! Soha többett egyetlen volt politikai társaságra nem fogok szavazni akik ezt az állapotot hozták a nemzetre mint ami ma van!
    Mi idősek nem ezért dolgoztunk annyit hogy magánzsebekbe vándoroljon a nemzeti vagyon és mára az egyének munkából megteremtett otthona.

    Hegel Mucika

    Kérem, hozzászólását legközelebb írja alá (akár valódi, akár álnéven vagy jeligével, hogy aki arra válaszolni akar vagy véleményt akar mondani beírásával kapcsolatban, az meg tudja szólítani Önt), mert egyébként kénytelen leszek törölni! Most pótoltam.

    Híradmin!

    1. Hát remélem lesz végre egy párt amelyik a kisemberek partján van, ezért örülök az FKGP-nek!!! Az FKGP nem regnalt 98-2002ig, a Fidesz volt többségben, a nagyobb hordereju döntéseket ők irányították.

      Pellei

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük