KÉRJÜK, ENGEDÉLYEZZE BÖNGÉSZŐJÉBEN A HIRDETÉSEK MEGJELENÍTÉSÉT, EZZEL TÁMOGATJA A PORTÁL MŰKÖDÉSÉNEK FENNTARTÁSÁT!

KÖSZÖNJÜK!

Iránytű Intézet: Befagyott politikai erőviszonyok

Kérjük, egy megosztással támogassa honlapunkat!

Nyolc hónappal a választás előtt szinte teljesen megcsontosodtak a pártok közti erőviszonyok – derült ki a Jobbik-közeli Iránytű Intézet júliusi felméréséből.

A kutatás szerint a Fidesz a júniusi adatokhoz hasonlóan továbbra is magabiztosan vezet, a teljes népesség körében 33-ról 34 százalékra növelte támogatottságát. A Jobbik tábora változatlanul 16 százalékos, míg a szocialisták egyszázalékos csökkenés után hét százalékon állnak. A DK-val, az LMP-vel és a Momentummal a teljes népesség három százaléka szimpatizál, míg az Együtt, a Párbeszéd, illetve a kisebb pártok (Moma, Liberálisok) legfeljebb az egy százalékot közelítették meg.

A Magyar Nemzet megbízásából készült felmérés szerint a pártot választani tudók körében – ebben a halmazban a biztos választókon kívül azok is szerepelnek, akik „valószínűleg elmennek” vagy „valószínűleg nem mennek el” szavazni – szintén a Fidesz vezet: az előző havi 47 százalékos támogatottságukat 48 százalékra növelték.

A Jobbikra voksolna a pártot választani tudók 23 százaléka, az MSZP tábora 11 százalékos, a Demokratikus Koalícióé és az LMP-é 5, a Momentumé 4 százalékos. A Magyar Kétfarkú Kutya Pártot (MKKP) 3 százalék támogatná, az Együtt és a Párbeszéd 1-1 százalékot kapna.

A legszűkebb metszetben, a biztos szavazók körében 50 százalékon állnak a kormánypártok, 22 százalékon a Jobbik. A Fidesz–KDNP szavazói továbbra is kimagasló aktivitási rátával rendelkeznek. Az MSZP a biztos szavazó pártválasztók 11, a DK 5 százalékát tudhatja maga mögött. Az LMP-re 4 százalék, a Momentumra és az MKKP-ra 3-3 százalék, az Együttre, a Párbeszédre, illetve „egyéb pártokra” legfeljebb 1-1 százalék voksolna.

Az elmúlt fél év adatai azt mutatják, hogy a pártok támogatottsága nem változott lényegesen. A Fidesznél ez februárban is 50 százalékos volt, a Jobbiknál 21 százalékos, az MSZP-nél pedig júliushoz hasonlóan 11 százalékos.

A felmérés során megvizsgálták a pártok szimpatizánsainak képzettségét is. Eszerint diplomásokat legnagyobb arányban az LMP, a Momentum, az Együtt és a Párbeszéd táborában találni, ezeknek a pártoknak kifejezetten kevés olyan támogatója van, aki nyolc általános iskolai vagy annál alacsonyabb végzettséggel rendelkezik. A diplomások leginkább a Jobbik táborában alulreprezentáltak, a kevésbé iskolázottak aránya pedig – a választástól távol maradók mellett – a Fidesz–KDNP szavazói között a legmagasabb. A legmagasabb iskolai végzettségként érettségivel rendelkezők leginkább a DK, a Momentum, az LMP és a Jobbik táborában felülreprezentáltak.

Ez is érdekelheti:  Eurasia Center: A geopolitikai mozgások mesterei?

Az Iránytű Intézet felmérése szerint a DK és a Jobbik szavazói között erős többségben vannak a férfiak, míg az LMP-sek, az Együtt, a Párbeszéd és az egyéb pártok szavazói között a nők. A többi szavazói csoportban kicsik a nemek szerinti eltérések a teljes népességbeli átlagtól.

A Momentum szavazóinak abszolút többsége fővárosi. Az Együtt, a Párbeszéd, a DK és az LMP szavazótáborában is erősen felülreprezentáltak a fővárosiak. Az MSZP, a Jobbik és a Fidesz szavazótábora nagyjából egyenletesen oszlik meg az országban, azonban utóbbi két párt a fővárosban valamelyest gyengébben áll.

Ennek a cikknek a nyomtatott változata a Magyar Nemzetben jelent meg. A megjelenés időpontja: 2017.08.08.

MNO

LÉLEKEMELŐ - mementó 2006 emlékmű

Petíció az emlékmű megvalósításáért!

Aláírásával egy elvi támogatást fogalmaz meg. Amennyiben elegendő társadalmi támogatást gyűjtünk össze, elindítjuk a megvalósításhoz szükséges jogi és szakmai lépéseket.

Kattintson ide a petíció aláírásához!

További részletek itt!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük