Eltemették az első Balassi-kardos költőt
A Farkasréti temetőben kísérték utolsó útjára Tóth Bálint költőt, az első Balassi-kardos poétát április 20-án. A Makovecz-ravatalozóban a barátokat Döbrentei Kornél Balassi-kardos költő képviselte. A poétát ötvenéves barátság fűzte a nemrég 87 évesen elhunyt pályatárshoz. Fölidézte Tóth nemes kérlelhetetlenségét, politikai bátorságát, s azt is, hogy a Rákosi-korszakban a váci börtönben az ott politikai elítéltként élő költők úgy írtak verset titokban, hogy ezekben a költeményekben nem volt a rendszert szidalmazó tartalom: fölülemelkedtek az őket gyűlölettel körülvevő pribékeken. Ez volt a Füveskerti költők grémiuma, ebbe tartozott Gérecz Attila is, aki 1956-ban a haza védelmében hősi halált halt, s 2000-ben posztumusz Balassi-kardos költő lett.
A Füveskert költőit megemlítette búcsúzó beszédében a Magyar Írószövetség elnöke, Szentmártoni János is. A költő kifejezte, hogy össze kell gyűjteni a Tóth Bálint által az utókorra hagyott irodalmi kincseket.
A temetésen irodalomtisztelő értelmiségiek sora jelent meg, köztük Szidiropulosz Archimédesz történész, Molnár Pál szerkesztő, a Balassi Kard Művészeti Alapítvány elnöke, Murányi László televíziós szerkesztő, előadóművész.
Tóth Bálint a Balassi Bálint-emlékkardot az első kitüntetettként, 1997. február 14-én, Bálint napján a budai Gellért szállóban vette át. (Az emlékkardról: 2016. március 9-én hivatalos bejegyzést nyert a Balassi Kard Művészet Alapítvány. A magánalapítványként működésbe lépő szervezet kuratóriumi elnöke a Balassi Bálint-emlékkard irodalmi díj alapítója: Molnár Pál. – NIF megj.)
20016 decemberében jelent meg a Balassi kardtársai című antológia, melyben öt verse olvasható.
Forrás: Présház.eu
Nemzeti InternetFigyelő (NIF)