Makoldi Sándor (1945-2017) festőművészként közeledett a néprajzhoz, melyben felismerte a magyarság ősi hagyatékát. A népművészet kifejezési formái izgatták magyar festőként, főiskolai tanárként, diplomás néprajzosként. Ugyanis a népművészet őrizte meg leginkább a nemzet karakterét, közösségi formáját (közérthetőségét), képírásba tömörített egyetemes mondanivalóját.
A mai Magyarországtól félig elcsatolt Gömör vármegyében találkozott az egyik legősibb bútordarabunk, az ácsolt ládák továbbélésével a XX. századig. A már elfeledett (padlásokra, kamrák mélyére száműzött) egykor itt, a Felvidéken a legdíszesebb kelengyés ládák jelei elkápráztatták. Mint kiderült, az országosan elterjedt bútordarabok legősibb, geometrikus (elvont) jeleinek értelmezésével eddig alig foglalkozott a szakma.
Mivel tudta alkotóként, hogy e jelek nem lehetnek csak üres díszek, meg akarta érteni, hogy miért kerültek főleg a kelengyés ládákra, amit az emberi élet csúcspontján, a házasságkötés ünnepén mutattak meg. A szakrális alkalom szülte fontos tartalmaikat analógiák segítségével fejtette fel, más ácsolt tárgyak (bútorok) hasonló jeleivel együtt a koporsók és bölcsők esetében is, az emberi élet nagy fordulópontjaihoz kötődően.
Megfeledkezett minden kormány pl a borsodi, nógrádi, etc megyék kis falvairól…ahol az 50 000 Ft-os nyugdíjból élő 40 wattos villanykörtével világító, rőzsével, az önkormányzattól kapott 1 (!) m3 tűzifával és minden fellehető tornacipővel, hulladékkal tüzelő magyarországi, magyar nyugdíjas él (?) de ettől is van lejjebb , igaz nem sokan akik az özvegyi, legkisebb 28500 Ft-os nyugdíjból vannak..mert életet itt pláne nem írnék…de nem kapnak ám ilyen sokat ! Dehogy az első évben a 60 %-át kapja 17 100 Ft-ot, a második évtől a haláláig a 30 %-át! 8550 NYOLCEZER ÖTSZÁZ Ft-ot. Írtam már minden illetékesnek, ire némelyik válaszolt, ez extrém eset nem lehetnek sokan (!) HA KEVESEN VANNAK AKKOR ANNÁL KÖNNYEBB LENNE A MÉG EL NE LOPOTT PÉNZBŐL SEGÍTENI !
SAJNÁLATTAL KELL LEÍRNOM MÉG A KOMMUNISTÁK SEM VOLTAK ILYEN GÖRÉNYEK…!!!!!!!