KÉRJÜK, ENGEDÉLYEZZE BÖNGÉSZŐJÉBEN A HIRDETÉSEK MEGJELENÍTÉSÉT, EZZEL TÁMOGATJA A PORTÁL MŰKÖDÉSÉNEK FENNTARTÁSÁT!

KÖSZÖNJÜK!

Apokalipszis fenyegeti bolygónkat és élővilágát

Kérjük, egy megosztással támogassa honlapunkat!

TANULMÁNY, AZ EMBERISÉG EGYIK LEGÉGETŐBB PROBLÉMÁJÁNAK MEGISMERÉSÉHEZ

Az egész világ nem a mi birtokunk…”
(Vörösmarty Mihály)

FöldanyaFöldünket körülvevő légréteg hőmérsékletének növekedése és a sztratoszférában lévő ózonkoncentráció csökkenése, valamint az ózonlyukak növekedése egyre nagyobb mértékben veszélyezteti földünket és élővilágunkat. Az élővilágot védő ózonréteg rohamos csökkenését jelzi, hogy 1955-től 2012-ig, az ózonkoncentráció kb. 72%-al csökkent és radikális intézkedések végrehajtása nélkül a föld ökoszisztémájának felborulás beláthatatlan következményekkel jár minden élőlényre. A sarki jégtömegek olvadása fokozatosan növeli a tengerek és óceánok vízszintjét, árvizek és belvizek fenyegetik a szárazföldeket. Ennek a folyamatnak a felgyorsulását „segítik” a nagymértékű erdőirtások, valamint az elharapódzó erdő-és bozóttüzek.

A világ számos helyén kialakult özönvizek milliókat fosztottak meg otthonuktól, az energiáért vagy területük növeléséért háborúskodó államokból pedig milliók lettek ”földönfutókká” vagy vesztették életüket a hatalomhoz görcsösen ragaszkodó egy-egy agybeteg személy (dinasztia, szimpatizánsok és beszűkült gondolkozásúak) melletti elkötelezettségük (támogatásuk) miatt.

KERINGÜNK-NAPOZUNK-SZAPORODUNK- ENERGIÁT FOGYASZTUNK

Az időben és térben szinte határtalan világegyetem százmilliárd nagyságrendűre becsült csillagrendszerből (galaxisból) álló halmazának egyike a Tejútrendszer, melynek „szerény” kis tagja, a mintegy tízmilliárd éve keletkezett Naprendszer. Ezen belül, ennek részeként, bonyolult gravitációs erők eredőjével kialakított pályán keringünk a Tejútrendszer középpontja körül.

Naprendszerünk egyedüli csillaga, vagyis a termo-fúziós reakció útján energiát és ezzel együtt fényt (és más elektromágneses hullámokat) kibocsátó égiteste a Nap, amely „fogva tartja” a körülötte keringő bolygókat (holdakat, kisbolygókat) és egy űrbeni villanyrendőrként irányítja (befolyásolja) azok mozgását, valamint a „felségterületéhez” tartozó, vagy oda „betévedt” üstökösök pályáját, „zöld hullámot” biztosítva a fáradhatatlanul keringőző (ellipszisező) égitesteknek.

Földünk, mint a Nap gravitációs pórázára felfűzött kilenc bolygók egyike, immár 5-7 milliárd éve kering a Nap körül, miközben – mintegy kiegészítő műveletként – saját (elferdült) tengelye körül is forgó mozgást végez.

Az univerzumban, ennek a felfoghatatlanul nagy méretekkel, távolságokkal, milliós, milliárdos és billiós nagyságrendű adatok tömegével jellemezhető térség egy kicsiny pontjában jött létre bolygónk, melynek „ősatmoszférájában és őslevesében” mintegy három-négy milliárd évig formálódott az élővilág. Ennek főemlősi csoportjához tartozó „koronahajtása” kb. húszmillió évvel ezelőtt – fokozatosan – felhagyott a „négykézlábon” való járással, és félig-meddig kiegyenesedő gerinccel – két lábon botladozva –, megtette az első bizonytalan lépéseket az emberré válás felé. Felszabadult felső végtagjait munkavégzésre és szerszámok készítésére kezdte használni.

A Föld és a földi élet evolúciójában időmorzsák töredékének is alig-alig számító évmilliók alatt az új útra tévedt élőlény átlagos testsúlya 30-35 kilogrammról 55-70 kilogrammra nőtt, testmagassága 1,2 méterről 1,6 méter fölé emelkedett, de ami a legfontosabb, agyvelejének súlya 1250-1400 grammra gyarapodott (az emberszabású majmok agyveleje kb. 400-460 gramm), vagyis elérte a homo sapiens (értelmes ember) agyvelejét jellemző súlyértéket.

Ezzel a „rekordként” elkönyvelhető eredménnyel az ember minden élőlényt lekörözött, mert a testsúlyához viszonyított, 100 milliárd(!) agysejtet „tároló” agyvelejének súlya minden emlősállatét meghaladja a maga 2%-os értékével. A rendkívül bonyolult tevékenységek, reagálások, adattárolások, értékelések, feldolgozások és számos más funkciók teljesítésére való képességével (készségével) az ember az élővilág egyedüli, gondolkodni tudó lényévé avanzsált elő. Ebből következett, hogy az élőlényekre jellemző – ösztönös létfenntartási – műveleteken felül képessé vált a beszéd-művészet-kultúra-tudomány-technika és számos más, kizárólag az emberre és emberek közösségére jellemző, bonyolult agymunkát igénylő tevékenységek kialakítására, valamint folyamatos és egyes területeken látványosan gyors fejlesztésére.

„Röpke” néhány tízezer év leforgása alatt, a szigorúan (biológiai és kémiai értelemben vett) anyagcseréhez, szaporodáshoz és mozgáshoz szükséges feltételek biztosításán kívül, egyre több és több irányban bővítette szükségleteit, melyek kielégítésére igénybe vette (felhasználta) a földön, föld alatt, vízben, víz alatt és a levegőben található szerves és szervetlen anyagokat, a tüzet, az elektromosságot, az atomot és az elektromágneses hullámok – szinte teljes – spektrumát. Meghódította a Föld legmagasabb hegycsúcsait, a dzsungeleket, a tengereket és óceánokat, láthatóvá tette a mikrovilág alkotóit, ott hagyta lábnyomát a Hold felületén, és „érzékelő szerveit” meghosszabbító műszereit pedig kirepítette a világűrbe!

A többi élőlények feletti korlátlannak minősíthető hatalmának és a természet „leigázásának” következtében egyre kedvezőbb feltételek alakultak ki a homo sapiens számára, hogy benépesítse a Földet. A kezdeti néhány százas, majd ezres nagyságrendű „állomány” fokozatosan gyorsuló (intenzív) növekedésbe ment át minden földrészen, az Antarktisz kivételével. Az eleinte szétszórtan élt csoportok (családok, törzsek, hordák) egyre nagyobb és egyre jobban szervezett közösségekbe tömörültek, megsokszorozva erejüket, meggyorsítva a felgyülemlett (sokrétű) tapasztalatok cseréjét és hasznosítását. Mindezek újabb impulzusokat adtak a populációs index növekedéséhez, a civilizáció terjedéséhez és ezzel együtt a természeti környezetre jellemző (évmilliók során kialakult) ökológiai egyensúly felborításához.

A Föld népességének rohamos mértékű növekedését jelzi, hogy pl. az össz-lélekszám megduplázódása közötti időintervallum fokozatosan csökkenő tendenciát mutat. Krisztus születése előtti időszakban megközelítőleg kétmillió év kellett ahhoz, hogy a Föld össznépessége (időszámításunk kezdetéig) elérje a 250 milliót. Ez a szám 1650-ig megduplázódott, vagyis kétezer év sem kellett az 500 milliós érték „teljesítéséhez”. A bűvös 1 milliárdnyi lélekszám 1850-ben lett regisztrálva, tehát 200 évre zsugorodott a „duplázási” időszak. A továbbiakban: 1935-ben 2 milliárd; 1980-ban 4 milliárd; 1995-ben kb. 5,8 milliárd; 2000-ben 6,7 milliárd; 2030-ban 12 milliárd és 2066-ban 24 milliárd a mért vagy prognosztizált adatok értéke.

Ennek a kérdésnek a vizsgálata és elemzése egyre több nemzetközi fórum napirendjét képezi, mivel (általában) világszerte gondot okoz a népesség növekedésével járó energia biztosítása, valamint a környezetszennyezés növekedési ütemének visszafogása. Ma már bizonyított, hogy ezek a problémák – közvetve vagy közvetlenül – azokra a régiókra is kihatással vannak, ahol még kevésbé érzékelik a negatív tényezők gyors növekedésével járó veszélyforrásokat.

A veszélyforrások eredője az a kétségtelen tény, hogy az ember az élővilág egyedüli olyan teremtménye, aki a létfenntartásához szükséges energián (kalórián, joule-on) felül jelentős és egyre növekvő többletenergiát használ fel! E nélkül a többletenergia nélkül, az emberi élet (forma) lényegében semmiben sem különbözne az állatokétól (egyes állatfajtákétól), tehát – minősítés nélkül – el kell fogadni, hogy a gondolkodni tudó élőlény egyszerűen képtelen élni és/vagy fejlődni más feltételek mellett.

Az ember a többletenergiát – eleinte – kézi erővel, egyszerű eszközökkel (gépekkel), valamint egyes vad (vagy házi) állatokkal biztosította önmagának vagy a közösségnek. Később bonyolultabb és egyre korszerűbb technikai eszközöket állított szolgálatba munkavégzésre, illetve „energiagyártásra”. Az ipari forradalom előtti időszakban, főleg az ókorban, részben a középkorban, de helyenként az új vagy legújabb korban is, az egyes emberek, embercsoportok vagy államok, a többletenergiát mások munkájának kisajátításával biztosították maguk számára, így az élővilágon belül kizárólag a homo sapiens használta fel egyes állatok, valamint saját fajtájának energiáját (izomerejét, gyorsaságát, ügyességét, szellemi képességét, stb.) energiatöbbletének fedezésére.

A fentieken kívül, az ember, a plusz energiáért nem csupán az élővilághoz nyúlt, hanem „lecsapott” a Földön „elraktározott” napkonzervekhez is, egyre mohóbban fogyasztva (lassacskán elfogyasztva) az évmilliárdok alatt(!) „bespájzolt” készleteket. Bekövetkezett tehát az a paradox helyzet, hogy a több ezer éven át energiában dúskáló és energiát herdáló emberiség kezd komoly energiagondokkal küszködni, és hamarosan katasztrofálissá válhat az ellátás, hiszen a tartalékok jelentős részét 300-400 év alatt felhasználta, miközben környezetét kíméletlenül pusztította!

Bizonyos értelemben azzal is bonyolultabbá vált a helyzet, hogy az évszázadokkal vagy évtizedekkel ezelőtti állapotokhoz viszonyítva – az energiahordozók kitermelésére egyre több energiát kell fordítani -, a környezetvédelemre szükséges energia mennyiségét is növelni kell, így felgyorsulni látszik a 22-es csapdájaként felfogható energia-bevételi és kiadási hajsza, amelynek kimenetele semmi jóval nem kecsegteti az élővilágot.

Ezen a helyzeten csak – rendkívül nehezen keresztülvihető – radikális intézkedésekkel lehet – átmenetileg – segíteni, mivel az újabb környezetkímélő energiaforrások létrehozása csak bizonyos korlátok között valósítható meg, és kapacitásuk növekedése nem képes lépést tartani a népszaporulattal együtt járó energiaigények rohamos emelkedésével.

A közeli vagy – még inkább – a távoli jövőben aligha várható az életkörülmények fontosabb mutatóinak érdemi (gyökeres) javulása azoknál az energiahordozókban (vagy ásványokban, termőföldekben, kultúrnövényekben, erdőkben, édesvizekben, stb.) szegény, vagy egyszerűen mostoha földrajzi és természeti viszonyok között élő népeknél,[1] ahol az átlagéletkor 40 év körül van (!) és a gyermekhalandóság a WHO (World Health Organization – Egészségügyi Világszervezet) szerint is meghaladja a 35 – 45 %-ot.

Ha kézbe vesszük bolygónk egyes államainak GNP-jére (Gross National Product – bruttó nemzeti termék) vagy GDP-jére (Gross Domestic Product – bruttó hazai termék) vonatkozó kimutatásait, akkor láthatjuk, hogy nem ritkák azok az államok, amelyeknél a GNP még az évi (!) 100 dollárt sem éri el (pl. Kambodzsa, Bhután, Banglades, Csád, stb.), és nagyon sok olyan állam van, ahol a GNP csupán 300-400 dollár körüli értékeket mutat. Természetesen vannak olyan államok is, ahol a GNP több tízezer dollárt is meghaladja. Ebből következik, hogy a Föld lakosaira vonatkozó adatok rendkívül differenciált képet mutatnak, de – miként a későbbiekben érzékelhető lesz – a Föld összes energia készlete, illetve a Napból érkező pótlások felhasználása szempontjából (és kizárólag csak ebből) teljesen közömbös, hogy valaki vagy valakik az energiából alig-alig részesülnek, míg mások kihasználva privilegizált helyzetüket – esetleg – esztelenül pazarolják ezt a nélkülözhetetlen, a földi életet, a civilizációt, a kultúrát, a tudományt és a technikai fejlődést biztosító kincset.

Ebből a „kincsből” a világon egy főre „átlagosan” évi 7,5 millió kilokalória jut, ami napi 20 548 kcal-nak felel meg. Ha figyelembe vesszük, hogy egy ember átlagos napi kalóriaszükséglete 3000-4500 kalóriai (évi 1095 – 1643 kcal), amely a létfenntartáshoz (anyagcseréhez), mozgáshoz, munkavégzéshez szükséges, akkor szembetűnő, hogy az ember(iség) tényleges energiafogyasztása közel hétezerszeresére növekedett ahhoz az értékhez viszonyítva, amely az ember(iség) fogyasztását a tűz felfedezése előtt reprezentálta!

Kétségtelen, hogy az emberi szervezet számára szükséges energiamennyiség függ az életkortól, a végzendő munkától és a külső körülményektől (hideg, meleg, szélerősség, stb.).[2] Az említett átlagértékek csupán statisztikai jelzés értékűek, hiszen azok is benne vannak, akik napi másfélezer kalória körüli „fogyasztással” éheznek, és azok is, akik akár egyetlen óra alatt több ezer vagy több tízezer kalóriát használnak el (fel).

Visszatérve az átlagértékekre, ezen belül a valós földi energia-felhasználásra, megállapítható, hogy 2011-ben a Föld közel 7 milliárd lakosa 4,8·1016kcal értékű energiával csökkenti a földi készletet, 2030-ban a duplájával, 2066-ban pedig a négyszeresével.

A kissé talán száraznak vagy fárasztónak tűnő, minimálisra lecsökkentett számadatok és mértékegységek beiktatása elengedhetetlen az anyagban felvetett kérdések megértéséhez, bizonyításához, valamint a levont következtetések alátámasztásához. Ennek az érvelésnek a „megelőlegezett” elfogadásával tekintsünk felfelé, éltető csillagunkra, a Napra, és vizsgáljuk meg, hogy mennyiben képes növekvő igényeink, valamint gyorsan fogyó készleteink– részleges – pótlására.

A Földtől 149,5 millió kilométeres (közepes) távolságon lévő Nap középpontja körüli 16-20 millió Co hőmérséklet, billiós nagyságrend körüli atmoszféranyomás, 100 g/cm3 anyagsűrűség és 600 km/s (átlagos) protonsebességekkel bekövetkező összeütközések összegzett hatása atommag-reakciókat hozott létre és sugárzási, valamint mozgási energiában energiát szabadít fel.

Egy másodperc alatt kisugárzott energia nagysága 9,32·1022 kcal, vagyis egy nap alatt 8,1·1027 kcal, és egy év alatt 2,94·1030 kcal. A kisugárzott energia következtében a Nap másodpercenként kb. 4,2 millió tonnát veszít a tömegéből.

Ennek a világűrbe kisugárzott hatalmas energiának csupán egy kis töredéke jut bolygónkra, részben a légburokra, részben pedig a föld- és vízfelszínre. A növényzet növekedésére kb. 14·1016 kcal jut évente (ebből az erdőkre kb. 9·1016 kcal esik), így nem nehéz belátni, hogy a Föld energiapótlását biztosító napsugárzást fotoszintézis útján „konzerválni” képes növények néhány év vagy évtized múlva aligha befolyásolhatják az emberiség energiaellátását.

Mivel a már említett (megnövekedett) energiaigény alapvetően eddig sem az utóbbi évszázadokban vagy évtizedekben „érkezett” (átalakított és átalakult) napenergiából nyert kielégítést, hanem a régen „felhalmozott” készletekből, ezért a földi növényzet területi, mennyiségi és minőségi megóvása, illetve fejlesztése (bővítése), mint elsődleges (primer) energiapótló „üzem” létfontosságú az emberiség és az állatvilág számára!

Mindezek ellenére a – sajnálatos – gyakorlati tapasztalatok és statisztikai adatok azt mutatják, hogy összességében, a civilizáció és a kultúra fejlődésével, valamint terjedésével, a Föld zöldterületének állománya katasztrofálisan „zsugorodik”. Elsősorban az erdők irtása és pusztulása számottevő. Ennek következtében a Föld ökológiai egyensúlya kritikus helyzetbe került, számos növény és állat kipusztult vagy a vegetálás stádiumában van! Ezek a tények akkor is fájdalmasak és riasztók, ha az is ismeretes, hogy egyre több állam, egyre többet tesz a természet és a környezet védelméért, de a „nagy számok tükrében” ezek a dicséretes kezdeményezések még csak apró lokális kezelésnek bizonyulnak bolygónk hatalmas sebekkel tarkított testén.

A vitathatatlan, bizonyított és rideg tények ellenére ma még – érdemben és eredménnyel – kevesen foglalkoznak az energiabiztosítás, valamint a népesedés növekedése közti kapcsolat kérdéseivel, és úgy tűnik, hogy nagyon sokak tudatáig nem jut el, hogy bolygónk egy és oszthatatlan, ezért „felségterületén” tetszőleges helyen és időben végbemenő változások előbb, vagy utóbb, közvetve vagy közvetlenül mindenkit és mindent érintenek, akik és amik a gravitációs terében tartózkodnak.

Mindez akkor is igaz, ha a változások kihatásai eleinte kisebb (mikro) területen jelentkeznek, szűkebb köröket érintenek vagy szinte észrevehetetlenek. A földi rendszerek és rendszerkapcsolatok kölcsönhatásai akkor is fennállnak, ha az emberi érzékszervekkel vagy műszerekkel (mérésekkel) regisztrálható változások – látszólag – elhanyagolhatók, ugyanakkor egy bizonyos küszöbértéket meghaladó (integrált) mennyiségnél bekövetkez(het)nek olyan változások, amelyek jelentős (gyökeres), nehezen visszafordítható, vagy visszafordíthatatlan következményekkel járhatnak és megváltoztathatják a Föld élővilágának létfeltételeit.

Mivel a status quo visszaállítása újabb energia-felhasználást igényel, mi több, az eredetileg „nyert(?)” energiamennyiséget jelentősen meghaladó mértékben, ezért előbb vagy utóbb az emberiség be fogja látni, illetve saját kárán és fájdalmas tapasztalatán kénytelen lesz belátni, hogy büntetlenül nem lehet spontán módon, tervszerűtlenül és meggondolatlanul felhasználni az energiatartalékokat, illetve a napsugárzás útján érkező meghatározott mennyiségű, pontosan kiporciózott pótadagokat.

Az 1973-as olajárrobbanás – csekély túlzással – sokkolta a „világot”, és a sokkterápia egyik(!) megnyilvánulása volt a különféle üzemanyagokat „túlzabáló” motorok radikális kiszuperálása, illetve felváltása gazdaságosabb energia-átalakítókra. Hogy ez a figyelmeztetés mennyire hatásos volt, bizonyítják azok az adatok, miszerint jelenleg a világon üzemben tartott – mintegy – 100 millió tehergépkocsi és 400 millió személygépkocsi üzemanyag-fogyasztása a kétharmadát sem éri el annak a mennyiségnek, amelyet a hetvenes években kb. 75 millió tehergépkocsi és 350 millió személygépkocsi fogyasztott!

Ez természetesen csak egy adott energiafajtára és túlfogyasztóira kivetített példa, de vonzataként szinte azonnal új piacszemlélet kezdett kialakulni a többi energiahordozó területén is. Napjainkban már egyre nagyobb hatékonysággal működnek olyan „fogások”, amelyek a pénztárcák látványosan gyors „megsarcolásával” kényszerítik jobb belátásra az energia felhasználókat a gazdaságossági vagy takarékossági szemlélet kialakítására.

A Biblia szerint Noé bárkájában vészelték át az özönvizet az oda menekített élőlények. Nyilvánvaló, hogy csupán annyi táplálékot (energiát) vehettek magukhoz, amennyi tartalék fel volt halmozva a bárkában (fedélzetén). Ha az adott mennyiséget idő előtt elfogyasztották volna a behajózottak, akkor az élővilág szegényebb lenne néhány fajjal. Vagy az éhhaláluk miatt vagy pedig azért, mert egyes fajok „másodlagos energiaforrásként” biztosították volna más élőlények túlélését. Az özönvíz időtartama alatt az élőlények kalóriapótlása kizárólag csak az időben előkészített tartalékokból volt megoldható, hiszen napfény hiányában még elsődleges energiapótlással sem rendelkeztek.

Bolygónkat úgy is felfoghatjuk, mint a kozmikus tér tengerében úszó (keringő), sajátos felépítésű óriás bárkát, amelyben felhalmozódtak bizonyos mennyiségű energiatartalékok, és némi (csekély) utánpótlás is érkezik – folyamatosan – a Napból, de a „bolygóbárka” fedélzeti energiatartalékai vészesen megcsappantak, az utánpótlás pedig nem biztosítja a népszaporulattal és a növekvő igényekkel járó kalóriamennyiséget. „Bárkánk” fokozatosan és veszélyesen elszennyeződik, a „fedélzetén” lassan már nincsen hová elhelyezni a hulladékokat és az élővilágot károsító mérgező anyagokat.

Nemzetközi méretű összefogásra lenne szükség a növekvő problémák tudományos és elfogulatlan vizsgálatára, valamint a halaszthatatlan intézkedések megtételére, de jelenleg csak csíráiban léteznek ilyen jellegű kezdeményezek, tervek vagy kivitelezések. Leggyakrabban un. „ajánlás” szintjéig jutnak el a jó szándékú kezdeményezések, amelyeket nagyon kevesen vesznek komolyan. A pillanatnyi érdekek a hosszabb távú érdekeket, a következmények kihatását (értékelését), valamint a bizonyítható vész(veszély)helyzetet általában mind az egyes embereknél, mind pedig kisebb-nagyobb csoportoknál vagy népeknél (államoknál) teljesen háttérbe szorítják és legtöbbször figyelmen kívül hagyják.

Nem okozna semmi nehézséget annak a bizonyítása, hogy az élővilág, sőt – bizonyos értelemben – az egész világ (Föld) helyzetének ilyen (közel) katasztrofális alakulásában nagy szerepet játszik az emberi tájékozatlanság (butaság), a hiszékenység, az „olcsó” demagógia, a „vezértisztelet”, a kalandorság, a felelőtlenség, az egoizmus és a hanyagság vagy nemtörődömség.

Az esetleges (feltételezett) „jó szándékból” végrehajtott környezetszennyezés vagy környezetpusztítás mit sem változtat azon, hogy rövid időn belül, vagy bizonyos (kivárási) idő elteltével visszafordíthatatlan károsodás éri (érheti) az élővilágot.

Az ember ésszerű keretek közt mozgó (körültekintően tervezett) többletenergia iránti igényét olyan értelmetlen lenne kritika tárgyává tenni, mint pl. a szervetlen anyagokat azért dicsérni, mert energiát nem fogyasztanak. Még az a „hősi” időszak sem bírálható, amikor nem ismerték az energia-felhasználásnak a környezetre (és ezen belül az élővilágra) gyakorolt hatását, viszont semmi mentség vagy elfogadható magyarázat nem lehet arra, hogy a tudomány által feltárt, és a gyakorlati tapasztalatokkal igazolt tényeket a világ ILLETÉKESEI alig-alig veszik figyelembe, vagy akkor kezdenek hozzá az átfogó intézkedések kidolgozásához és megvalósításához, amikor csak jelentős többletenergiával lehet (esetleg) az eredeti állapotot visszaállítani. Vonatkozik ez a „helyzetértékelés” pl. az egyre nagyobb méretű, és a földi életet mind jobban veszélyeztető ózonlyukra (lyukakra), valamint a Föld légkörének lassú, de folyamatos felmelegedését okozó un. „üvegházhatásra”. Az ózonlyukak szaporodása, illetve méreteik növekedése máris több helyen eredményezte a bőrrákos betegségek gyakorisági indexének pozitív irányba történő elmozdulását.

Az üvegházhatás következményeként pedig a Föld légköre az utóbbi húsz-harminc évben 2-4 Co-ot emelkedett, ezért pl. Közép-Európában a téli hónapok fagymentes időszakai megnövekedtek. Az emelkedő hőmérséklet hatására a világ számos területein gyakoribbá váltak a pusztító szélviharokkal, árvizekkel és aszályokkal együtt járó károk. Az ENSZ felmérése szerint a sivatagok térhódítása és a megművelt területek csökkenése következtében mintegy 15 millió ember kényszerült elmenekülni szülőföldjéről! Argentin kutatók az Antarktiszt körülvevő jégtalapzat olvadásának aggasztó jeleiről már 1995 első negyedévében részletes jelentést készítettek az ENSZ számára. Az Antarktisz-félsziget Graham és Palmer földek mellett húzódó kb. 1300 km hosszú és 200-300 m magas Larsen-jégen mintegy 120 km hosszúságú repedést figyeltek meg. A jégréteg olvadása[3] az óceánok és tengerek vízszintjének emelkedését és természeti katasztrófák előidézését okozza.

A fejlett ipari országok a világ népességének negyedét sem teszik ki, ugyanakkor az össz-energiából 70%-ot fogyasztanak, tehát nehezen képzelhető el, hogy néhány tízmillió „földönfutó” kedvéért komolyabb kihatású áldozatot hozzanak, mivel azt még nem érzékelik, hogy hamarosan kénytelenek lesznek sokkal nagyobb áldozatok meghozatalára is! Ezek a jelenségek egyértelműen igazolják, hogy az energiáért vagy energiatöbbletért még arra is képes az ember, hogy saját, illetve utódjai létét is (ma már tudatosan) kockára tegye.

Az élővilágon belül, a növény és állatvilág energiáért folyó küzdelme, illetve energia-felhasználása nem jár együtt a környezet (természet) helyre nem hozható pusztításával. A növények többsége igyekszik a Nap irányába tartani „antennáinak sokaságát”, vagyis, leveleikkel fogják fel (veszik) a másfélszáz millió kilométer távolságból érkező elektromágneses hullámokat, gyökereikkel pedig felszippantják a napsugarak által magasba emelt (elpárologtatott), majd a földre (földbe) visszahullt vízcseppeket, a talajból „kioldott” ásványi sók nitrogéntartalmát és a fotoszintézisre alkalmas klorofilmolekuláikkal szervetlen anyagból szerves anyagot állítanak elő, felhasználva a levegő oxigénjét illetve szén-dioxidját. Így a növények minősülnek a „legszolidabb” energiafogyasztóknak, sőt, energiaraktározóknak és egyben (más élőlények számára) elsődleges energiaforrásoknak.

Az állatvilágon belül – emberi megítélés szerint(!) – agresszívebb formában zajlik le a létfenntartáshoz szükséges táplálék (energia) biztosítása, különösen a húsevő állatoknál, ahol (legtöbbször) a gyengébb faj „szolgáltatja” a kalóriamennyiséget az erősebbnek vagy – esetleg – az ügyesebbnek.

Az embernél gyökeresen másként alakult a helyzet az energiabiztosítás területén, mint a többi élőlénynél, mert szükségleteinek és azon felüli igényeinek kielégítésére hozzányúlt mindenhez, amit a Földön talált. Ha érdeke úgy kívánta, megrövidítette saját fajtáját is, de nem riadt vissza a fizikai megsemmisítés kíméletlen alkalmazásától sem.

Nagyon nehéz megfejteni, hogy miért, honnan és hogyan alakult ki az embernek ez az élővilágra nem jellemző negatív tulajdonsága, hiszen a több milliót számláló növényi vagy állati egyedek között egyetlen olyan sem található, amely ok nélkül ölne. A zoológusok legújabban még a tigrisek, cápák vagy kajmánok időszakos agresszív viselkedésére is találtak (találni véltek) elfogadható magyarázatot.

Egy nagyon gyenge lábon álló hipotézisként feltételezhető, hogy az emberben, mint az élővilág egyedüli gondolkodó lényében kialakulhatott egy félelem a jövőjére vonatkozólag és tudatosan vagy tudat alatt igyekezett hosszabb távra bebiztosítani – sőt –, túlbiztosítani magát ebből az „égi” adományból, valamint a „járulékos” javakból és szolgáltatásokból.

Talán így jött létre az idők folyamán, hogy az emberiség fejlődésének különböző szakaszaiban burkolt vagy nyílt küzdelem kezdődött az energiaforrások birtoklásáért, új energiaképzők létrehozásáért és kézbentartásáért, valamint a mások által megszerzett (feltárt, begyűjtött, kitermelt, stb.) energiahordozók (tartalékok) eltulajdonításáért, a napfény, valamint a „napozáshoz” való jog kisajátításáért.

A „tét” nagyságrendjét jellemzi, hogy ebben a küzdelemben az ember mindent bevetett, ami az adott kor(szakok)ban a rendelkezésére állt anyagi, technikai és szellemi kapacitás területén. Egyre magasabb szintre emelte az energiaszerzés különféle módjait és módszereit. Eközben – mindennemű (látványosnak tűnő) fejlődés ellenére –, az emberiség létét újabb és újabb veszélyek fenyegetik, amelyek egyrészt önhibájából keletkeztek, másrészt az élővilág sajátos produktumaként jöttek létre.

Prof. Dr. Bokor Imre

MJB elnök

Nemzeti InternetFigyelő

LÉLEKEMELŐ - mementó 2006 emlékmű

Petíció az emlékmű megvalósításáért!

Aláírásával egy elvi támogatást fogalmaz meg. Amennyiben elegendő társadalmi támogatást gyűjtünk össze, elindítjuk a megvalósításhoz szükséges jogi és szakmai lépéseket.

Kattintson ide a petíció aláírásához!

További részletek itt!

11 thoughts on “Apokalipszis fenyegeti bolygónkat és élővilágát

  1. Hát igen, ezek a tendenciák már 10 éve, meg még régebben is le lettek írva, mégsem történt semmi a megváltoztatásukra. Biztosak lehetünk benne, ezután sem fog történni semmi intézkedés a jövőnk biztosítása érdekében.

    Az íráshoz annyiban kapcsolódva, hogy az emberiség sajnos a fene nagy fejlődésével sem lett racionális lény. Az irracionalitásunk abban áll, ha minket bármi hátrány ér másokkal szemben, akkor sutba dobunk minden addigi ésszerűséget, és a hátrány megfordítása érdekében mindent elkövetünk, ha tudunk.

    Az emberi fenntartható fejlődés lesz a fajunk veszte. És ezt nem tudjuk kikerülni. A gradációnk természetes összeomlása elkerülhetetlen. T. István.

    1. Azért az még messze van..de a legjobban azt sajnálom, hogy az UFO-s oldalhoz nem lehet hozzá szólni..talán azért mert a zsidók megtiltották…:)

      FISPÁN GÉZA

    1. „DARWINISTA BEVEZETÉS”

      Ha nem tűnt volna fel, ez egy tudományos cikk. A debilek számára is felfogható meséért fáradj el a legközelebbi templomba. Ott majd elmondja neked a papbácsi, hogy a világot egy szakállas fószer teremtette 6 nap alatt, aztán hetednap megpihent, oszt’ jónapot.
      Fogadd el, hogy nem csak neandervölgyi-szintű értelemmel ellátott emberek élnek, akiknek szükségük van értelmes magyarázatokra is, nem csak vallásos halandzsára.

      üdv. Aranyapa

      1. “Az első korty a tudomány poharából ateistává tesz. A pohár alján pedig ott van az Isten!” Nem én mondtam, Isaac Newton mondta. Ajánlok még pár kortyot abból az italból.
        eSzeL

  2. Tisztelt Prof. Dr Bokor Imre!
    Nincs ember, aki látta volna az ősrobbanást. Senki sem jegyezhette le az eseményt. Ebből következik, hogy az az esemény egy olyan feltételezés, amit egy sor más feltételezésre építve hoztak össze. Az azonban teljesen bizonyos, hogy változó világban élünk, amiben mi magunk is változunk. Miközben megpróbáljuk a saját agyunk teljesítményét különféle ódákba foglalva dicsőíteni, nem vesszük észre, hogy az az agy képes ugyan arra a nem igazán bonyolult következtetésre, hogy rossz úton járunk, arra már nem nagyon tudja a választ (illetve nem akarja tudomásul venni), hogy mi is lenne a jó út. Az pedig végképp meghaladja a képességét, hogy rábírja önmagát arra, hogy kezdjen el a jó úton járni. Abban pedig talán egyet érthetünk, hogy az igazán ostoba ember az, aki pontosan tisztában van azzal, hogy ostobaságot művel, de azért az teszi. Az ilyen megérdemli a sorsát. Az már csak hab a tortán, hogy ha megkérdeznénk, hogy ezzel a hú de nagy agyi teljesítménnyel(?) örül az életnek az ember? Vagy egyre inkább egyfajta biorobotként működik érzelmek nélkül?
    Nem tudom mennyire él állatok között (nem emberszerű lényekre gondoltam). Gyanítom, nem sokat. Ha ugyanis élnének a közelében állatok, pontosan tisztában lenne vele, hogy nem az ember az egyedüli gondolkodó lény a világon. Minden ami él, gondolkodik a maga szintjén. Minden ami él tapasztal, emlékezik, következtet. Csak oda kell figyelni. Pontosan megfigyelhető, amint a kölyök állatok megtanulják a körülöttük lévő világot. Az állatok fölötti korlátlannak tűnő hatalom is megkérdőjelezhető. Amiből kevés van és nagy, azt ki tudjuk irtani. A patkány nem kicsi, de rájuk már nem igazán vonatkozik ez a hatalmunk. Maga a hatalom is erősen vitatható. Ha csak az eseményeket felületesen szemlélem, annak tűnik, ha ráfogok egy puskát az elefántra, elsütöm a fegyvert és az ormányos elpusztul. De az ördög a részletekben lakozik. Ha össze számoljuk, hány ember vett részt csak a puska és a lőszerek tervezésében, legyártásában, szállításában – a bányásztól a favágón át a kereskedőig – gyanítom, már a súlyukkal agyon nyomhatnák szegény elefántot, puska nélkül is. Arról még nem is beszélve, hogy az a puska amit most a kezébe fog a „vadász” mennyi ember munkájától függően tökéletesedett a mai állapotáig. Álljon szembe 1 ember puszta önmagában és 1 elefánt puszta önmagában és megtudhatjuk melyik az erősebb. Az eszközök használata egyenes beismerése annak, hogy gyengék vagyunk és egyre gyengébbek leszünk minden területen. Még a nagyra becsült szürke kocsonyánk is egyre rosszabbul működik.
    De hogyan is jutottunk idáig? Mi volt az ami miatt ráléptünk erre a semmibe vezető útra? A válasz ott van mindenki orra előtt, szokták is fejtegetni biológusok és más tudósok, de soha nem az emberre vonatkoztatva. Pedig ha jól látom, az ember is ugyan olyan fehérje csomó, mint sok sok más élő szervezet ezen s földön. Van jó néhány alapvető tévedés, amit nem hajlandó az ember tudomásul venni, bár tudomása van róla. (furcsa ugye) Az egyik ilyen, hogy az ember nem tiszta lappal születik. Sem fizikai, sem szellemi, sem lelki szempontból. Mindenki „hozott anyagból” épül fel. El lehet gondolkodni azon, hogy a már egy ideje, a liberális demokráciák elvén működő szaporodási módunk eleve ebbe az irányba taszít bennünket. De ennek is az a módszer adta meg az alapot, ami közvetlenül az ezt megelőző gyakorlat volt. Amelyik férfinak nagyobb vagyona volt, annak nagyobb esélye volt a szaporodásra. De nagy vagyonok nem szoktak csak úgy teremni a vagyonfán. Azt összehozni a feneketlen mohóság sarkallta kitartó munka eredménye volt. (még akkor is, ha ez a „munka” a mások által előállított anyagi javak eltulajdonításában merült is ki) Aki nem volt mohó és anyagias, annak nem volt vagyona. Így az nem szaporodhatott, vagy legalábbis sokkal kisebb mennyiségben. A különböző fajták kialakulása is pontosan ennek köszönhető.(persze a nem ember fajták inkább a valóban értékes tulajdonságok tovább örökítése miatt alakulhattak ki) Ha egy csökkent értelmi képességű, nem túl jó fizikumú erőszakos párnak (hát még ha megfelelő félrelépések is belekevernek) van 10 gyereke, az egyetemet végzett olimpiai bajnok, szent életű párnak pedig csak 1 gyereke van, akkor vajon kik fognak elszaporodni? Lehet vitatkozni ennek a létjogosultságán, de már a második generációban 2 áll szemben legalább 50-el. Ugye érdekes?
    Ennek fényében a számadatok teljesen feleslegesek. Legyen bármekkora a világunk, azzal a módszerrel amit követünk, záros határidőn belül mind kicsi lesz számunkra és elpusztítjuk magunkat. Mert a világ, a Föld megvan nélkülünk is, sőt élőlények nélkül is. Mi viszont nem vagyunk el nélküle.
    Amíg elhisszük azt, hogy jó, ha mindenki egyforma eséllyel kell, hogy bírjon egy politikai választáson vagy akár a szaporodásban, addig nem is fog változni semmi. Amíg elhisszük azt, hogy egy „civilizáció” csak azzal mérhető, hogy mennyire alakítja át a környezetét és mennyi és mennyire bonyolult technikai eszközt alkalmaz, akkor megérdemeljük a sorsunkat.
    Tisztelettel eSzeL

  3. 2050 sok mindenben hatarkövet jelent. Itt csak kettöt emlitenék:

    a) 2050-ig az EU tagallamai at kell térjenek a hidrogén gazdasagra, hisz addig a szénhidrogén alapu gazdasagnak végérvényesen vége lesz! A hidrogént meg elektrolizissel fogjak elöallitani, é ezeket a berendezéeket tiszta energiaval (szél, viz, nap) fogjak müködtetni. 2015-ben -harangozta be tavalyelött a Mercedes és a BMW- fognak a szalagrol lefutni az elsö sorozatban gyartott hidrogéncellaval meghajtott autok! Különösen Németorszag tesz ngy eröfeszitéseket, hogy 2020-ig 800 hidrogéntöltöallomas (-kut) halozat biztositsa ezen autoknak az üzemanyagot.

    b) 2050-ig biztonsagos körülmények között mar nemcsak lombikban termékenyitik meg a petesejtet, hanem 9 honapon keresztül ott is fog tovabbfejlödni és „megszületni”. Ez azért fontos, mert ennek nagyon összetett biologiai és tarsadalmi következményei lesznek.

    b1) az emberi agy (fej) méretét az evolucio szabalyozta le és szoros összefüggésben van a nöi medence méretével. A lombikszületések lehetövé teszik az agy volumenének növekedését. Ezt a növekedést mar nemcsak az evoluciora fogjak bizni, ami köztudottan nagyon lasu folyamat, hanem a génmérnökökre is, akik ezt a folyamatot felgyorsitjak, s ugymond megtervezik.

    b2) Miutan a lombikszületések mar tarsadalmi mereteket öltöttek, elkezdödik a lombikban születendö gyermekek törvényekbe fektetett szabalyozasa.

    b3) A gyermekek nem a szülök mellett fognak felnöni, mivel ez a két dolgozo szülö mellett, mind nehezebb feladat. Igy a nevelést szakintézményekben szakemberek fogjak elvegezni.

    b4) Az eugénika ujra vissza fog térni, annak ellenére, hogy a német naci rezsim visszaélései miatt eltagadott tudomannya valt. Darwin unokatestvére Francis Galton dolgozta ki és emelte tudomanyos szintre. A génbankokbol fogjak kivalasztani az emberi faj fenntartasahoz szukséges egyedeket. A génbankokba pedig nem fognak csak az „übermenschek” génjei bekerülni. Ezek kivalasztasa az antropologusok, génmérnökök feladata lesz.

    b5) Miutan a gyerek nemzése és születése, felnevelése teljesen elvalasztatott a bilogiai szülöktöl, automatikusan fog létrejönni a születésszabalyozas.

    2120 egy masik hatarkö.
    -Erre mar a tengerszint emelkedése olyan méreteket ölt, hogy a föld lakossaganak egy szamottevö része el kell költözzön eredeti helyéröl magasabb szinten fekvö helyekre.
    -2120-ra teszik a születés szabàlyozas teljes bevezetését is.
    -2120-ra amennyiben az atmoszféra felmelegedését nem tudjuk megakadalyozni, ugy a felmelegedési folyamat visszafordithatatlanna valik.

    Ezek a dolgok be fognak biztosan következni. A kérdés csak az, hogy kibirja-e a bolygonk addig a tulnépesedéssel jaro terheket.

    Futurist

  4. eSzel a hozzaszolasaban, anélkül, hogy megnevezte volna, a Fajhigiénia degeneracios axiomajat adta példanak a 10 gyerek versus 1 gyerek példaval. E szerint az axioma szerint a gyenge, alacsonyabb rendü genetikai allomannyal rendelkezo parok gyorsabban szaporodnak, mint a kitünö, felsöbbrendü genetikai allomannyal rendelkezö parok. Az emberiség ilyen modon eléri azt a progressziv kontraszelekcios folyamatszintet, amikor is a degeneralt genetikai allomannyal rendelkezök vannak abszolut mennyiségi fölényben. Ez a folyamat aszimptotikus és örökké képes önmagat megismételni. Ezt a görbét ugy kell elképzelni, mint egy X-Y-tengelyes koordinata rendszerben az X-tengellyel (a függöleges) parhuzamosan huzott 2 egymastol tavolra esö egyenes közé huzott U-betü.
    E szerint az axioma szerint, tovabbgondolva, amennyiben földünkön az emberiség evoluciojat földönkivüliek is befolyasoltak, akkor a degeneracios axioma szerint kitudja-hanyadik degeneralt generacio uralkodik most a földön!!!???
    Igy aztan azon se csodalkozzunk, ha az ésszerütlen viselkedése az emberi fajnak Föld nevezetü bolygonk teljes elpusztitasahoz vezet. Ezt a ciklikuan ismétlödö degeneracios folyamatot csakis a csaladoktol független, tudomanyosan szelektalt és genetikailag megtervezett (értsd: több szülö genetikai allomanyabol meritett) gyerekek lombikszülése és felnevelése vethet véget!
    jelenleg ez fikcionak hat, de itt van mar a nyakunkon. Legalabbis az unokaink, dédunokaink „nyakan”!!!

    futurist1

    Kérem, hozzászólását legközelebb írja alá (akár valódi, akár álnéven vagy jeligével, hogy aki arra válaszolni akar vagy véleményt akar mondani beírásával kapcsolatban, az meg tudja szólítani Önt), mert egyébként kénytelen leszek törölni! Most pótoltam.

    Híradmin!

    1. A degenerációs axióma azt feltételezi, hogy a sok degeneráltnak elkezd okosabb gyereke születni. Mitől? Látom, hiszel a tudományban. Én nem. Ugyanis nem az okosság az ami számít. Nem a tudás, hanem a bölcsesség, a lélek „okossága”. „Ha nem tanulunk a múlt hibáiból, akkor arra ítéltetünk, hogy újra és újra átéljük azokat.” De a tanulás nem a szellem, hanem a lélek „okosabbá” válását kellene, hogy eredményezze.
      A mesterséges szaporítás magával kell, hogy hozza a mesterséges selejtezést is. Ha nem vagy használható, selejtezésre kerülsz. Eltűnik az „emberséges” viszonyulás egymáshoz. Biorobotokká válunk valakik kezében. Én bízom benne, hogy soha nem jön el az az idő.
      eSzeL

      1. Pont az ellenkezöjét bizonyitja, amit eléggé ki is fejtettem: mind butabbak és butabbak lsznek. Ez az elbutulas hullamokban fog jönni, nem egyszerre.

        A mesterséges szaporitas pedig fog jönni. Az elsö lépés mar nagyon is jol müködik. Ismerem részleteiben a lombikban valo megtermékenyités fazisait. Mar most megtörténik a szelekcio, hisz a legfejlettebb petesejteket keresztezik a legeröteljesebb spermatozoiddal. A tudomanyt a katolikus egyhaznak sikerült -neves tudosok szamitasai szerint kb. 400-550 évnyit megfékeznie, késleltetnie, de meggatolni a fejlodeset nem. Ez, akarcsak a globalizacio, egy érdekcsoportoktol teljesen független folyamat. Nagyon komoly és sok pénzzel rendelkezö jövö-kutato intézetek elemzik ki és allapitjak meg 100 évre elöre a tudomanyok fejlödését. A String-Elmélet egyik kidolgozoja, Michio Kaku fizikus is jövö kutatassal foglalkozik. Könyveit ajànlom figyelmébe: Die Physik der Zukunft, alcime: Unser Lebern in 100 Jahren.

        2050-ig nemcsak ahidrogén gazdasagra kell teljesen attérjünk, hanem a fuzios erömüveknek is iparilag érett (biztonsagos) formaban kell müködniük. A Hold sötét oldalan 3 millio tonna Hélium3-as izotop van, amit ürhajo ingakkal fognak a Föld-re hozni. Ez igencsak hosszu idöre biztositja az emberiség energia igényét. S ezzel elkezdte az emberiség a civilizacio masodik fokozatat, habar az elsö fokozatban kb. csak a 0,7-es értéknél tart.

        2060-ig, hiradoban mondtak be a napokban, az emberiseg létszama eléri a 24 milliardot. Halalra fogyasztja (konzumalja) magat az emberiség. Ez ellen pedig tenni fognak, ha vérbe kerül ez akkor sok vérbe fog kerülni, de el kell kezdödjön az emberi szaporulat szigoru ellenörzése!!!

        Legyen realista eSzeL !!!
        S ekkor még nem beszéltünk arrol, hogy a klima felmelegedése és a tengerszint emlekedése miatt szazmilliok, de akkorra lesz ebböl milliardok is, kényszerülnek költözködésre!
        Legyen realista eSzeL !!!

        Ebben az emberoceanban hol leszünk mi magyarok? és itt jön be az amit maga is emleget: Fennmaradasunknak csakis egy idöben kialakitott magas erkölcsi rendüséggel rendelkezö, jellegzetes magyar szellemben nevelkedett generacioknak van esélye!

        Tisztelettel
        Futurist

      2. Tisztelt Futurist!
        Gondolkodtam, hogy írjak vagy ne, hiszen nem tudom, elolvassa-e valaki (persze a Híradmin-on kívül :-)), de le kell írjam. Ha elgondolom, hogy az óvilágban, amikor még hittek Istenben és a „tudomány” még nem azt jelentette, hogy el kell érni, hogy a lehető legkevesebbet kelljen fizikai mozgással törődni, hanem azt, hogy hogyan lehet úgy együtt élni a környezetünkkel, hogy ne pusztítsuk el azt a mi nagy tudományunkkal. Szóval ha hiszünk Istenben, (vagy ha jobban tetszik, nevezze természetnek) akkor békében születünk, élünk és halunk. Ahogy Isten rendeli. Nem kell orvostudomány meg sok, nem létező igényeket kielégítő szemét, ami nélkül nagyon jól megvoltak az őseink, de miután kitalálta valaki, utána már nélkülözhetetlenné vált számunkra. Minden találmány mögött, ha jól figyel, ott a mohóság. Azért jönnek létre új és „jobb és még jobb” dolgok, mert valaki ezek által akar még jobban meggazdagodni. Ez az egyik oldal. A másik pedig az, hogy kevés dolog van, ami kevésbé van átpolitizálva, mint a „tiszta tudomány”. Miért pont arra a kutatásra kap pénzt a „tudós”, amire? Miért éppen azt az irányt jelölik ki számára? Mi lenne ha nem játszanánk Istent, hanem rábíznánk Istenre azt, hogy kivel mi történjék. Garantálom nem lenne túlnépesedés. Még ha szaporodnánk is, nem lenne ilyen robbanásszerű, mint ami most folyamatban van. Olvassa el Aldous Huxley, Szép új világ című könyvét. 1931-ben írta a könyvet és pontosan azt a világot festi le, amit ön is leírt. De észre kell vegyük, az a társadalom már inkább hasonlít egy hangyaboly társadalmára, mint a mai értelemben vett emberi közösségre. Sajnos nagyon az az érzésem, hogy a ma élő embereket sem venné igazán emberszámba egy, a múltból elénk toppanó ősünk. Nekem valami azt súgja, hogy mi nem leszünk olyan hosszú ideig „uralkodó faj” mint a dinoszauruszok. Ez az általunk használt technika nagyon sérülékeny, túl sok mindentől függ a működése. Ez lesz a vesztünk. De megérdemeljük. Sok mindent kellene még mondanom, de egy élet érzést nem lehet pár mondatban összesűríteni.
        Üdvözlettel eSzeL

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük