KÉRJÜK, ENGEDÉLYEZZE BÖNGÉSZŐJÉBEN A HIRDETÉSEK MEGJELENÍTÉSÉT, EZZEL TÁMOGATJA A PORTÁL MŰKÖDÉSÉNEK FENNTARTÁSÁT!

KÖSZÖNJÜK!

Amerikai szakértő: a NATO katonai készletei alacsony szintre kerültek

Kérjük, egy megosztással támogassa honlapunkat!

A NATO és Oroszország számára is mintegy 5-7 évbe telhet, hogy katonai készleteit újrarendezze, ha lezárul az ukrajnai háború – mondta John Venable katonai szakértő, a washingtoni Heritage Foundation Nemzetvédelmi Központjának vezető kutatója, a légierő korábbi tisztje a közmédiának adott interjúban.

A szakember hangsúlyozta, hogy a NATO-nak újra kell építenie magát, fokoznia a kollektív védelmi képességét. Megjegyezte, hogy a NATO legtöbb állama katonai felszerelésekkel segíti Ukrajna önvédelmét Oroszországgal szemben, ami oda vezetett, hogy a legtöbb tagállam katonai készletei minimális szintre csökkentek, vagy akár az alá. Ez komoly ügy, hiszen nagy kihívást jelent egy időben a fegyverkészletek újbóli feltöltése és közben Ukrajna folytatódó támogatása – hangsúlyozta a védelempolitikai szakértő, aki december elején Budapesten előadója volt a Danube Institute geopolitikai konferenciájának.

Arra a kérdésre, hogy a készletek Oroszország esetében is gyorsan apadnak, a szakértő azt mondta: mivel Oroszország egy viszonylag zárt társadalom, ezért csak arról vannak megbízható adatok, hogy mennyi félvezetővel és drónnal rendelkezik, arról viszont nincs, hogy hagyományos harci eszköz – például 155 milliméteres üteg – milyen mennyiségben áll rendelkezésére. Megjegyezte, hogy az orosz hadsereg ezekből az eszközökből kétszer-háromszor többet használ, mint az ukrán fél, ebből pedig arra lehet következtetni, hogy az orosz tárolókapacitás meghaladja azt, amivel a Nyugat rendelkezik.

A NATO-tagországok az elmúlt 30 évben élvezték a „védelmi vakációt”, vagyis készleteiket visszavágták, a beruházások elmaradtak, mostanra pedig „üresek a szekrények”. Miközben például annak idején Nyugat-Németország 2000 magas színvonalú harckocsival rendelkezett, addig ma 300 működőképes tankja van – mutatott rá John Venable.

A NATO-tagállamok azon vállalásával kapcsolatban, hogy a védelmi kiadásaikat a hazai összermékük (GDP) 2 százalékára növelik, John Venable azt mondta: az ukrajnai háború kitörését követő nyilatkozatok ellenére egyelőre nem látni ezt. Kivételnek mondta Lengyelországot és a keleti blokk több egykori államát, amelyek saját védelmi fejlesztéseikkel hozzájárulnak a teljes NATO védelmi képességének erősítéséhez.

Ez is érdekelheti:  „Magyar Péter nem fogja beperelni Varga Juditot, mindent lehet bizonyítani”

Hozzátette, hogy az Egyesült Államok előtt is komoly feladatok vannak, mert szintén újjá kell építenie katonai képességeit, és a 2030-as évek közepére ismét annyira felkészültnek kell lennie egy esetleges háborúra, mint ahogy a múltban felkészült rá.

LÉLEKEMELŐ - mementó 2006 emlékmű

Petíció az emlékmű megvalósításáért!

Aláírásával egy elvi támogatást fogalmaz meg. Amennyiben elegendő társadalmi támogatást gyűjtünk össze, elindítjuk a megvalósításhoz szükséges jogi és szakmai lépéseket.

Kattintson ide a petíció aláírásához!

További részletek itt!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük