KÉRJÜK, ENGEDÉLYEZZE BÖNGÉSZŐJÉBEN A HIRDETÉSEK MEGJELENÍTÉSÉT, EZZEL TÁMOGATJA A PORTÁL MŰKÖDÉSÉNEK FENNTARTÁSÁT!

KÖSZÖNJÜK!

A doni áttörés áldozataira emlékezve…

Kérjük, egy megosztással támogassa honlapunkat!

2. magyar hadsereg a donnal

A 2. Magyar Hadsereg keleti frontra szállítása 1942. áprilisában vette kezdetét. A hadsereg vezetője vitéz Jány Gusztáv m. kir. titkos tanácsos vezérezredes volt és egysége három hadtestből állt. Elsőnek a III. hadtest alakulatait, április 12-én indították, súlyos harcokban július 10-én érkeztek meg a Don folyó közelébe, a IV. és VII. hadtesteket is fokozatosan irányították ki a harctérre. A hadsereg teljes kiszállítása 1942. július 27-én fejeződik be.

A magyar egységek megérkezésük után fokozatosan felváltották az addig harcoló német csapatokat. A Don keleti oldalára visszaszorított orosz csapatok ekkorra egy végleges védelmi vonalat építettek ki úgy, hogy az alkalmassá vált egy későbbi ellentámadásra. Három hídfőt is kialakítottak a front magyar védelmi szakaszán: Uriv, Korotoljak és Scsucsjénél. A hídfő felszámolására a magyar és a német egységek nagy erőfeszítéseket tettek. A felszámoló hadműveletek azonban csak kezdeti sikereket hoztak, mint később kiderült, kudarccal végződtek. A hídfőcsatákban résztvevő magyar alakulatok 30.000 főt vesztettek és súlyos anyagi károkat szenvedtek.

A sikertelen hídfőcsaták után a katonai vezetés szinte lehetetlen feladat elé állította a 2. magyar hadsereget azzal, hogy a Don partján 208 km hosszan a folyóvédelmi feladatokat magára vállalta. A feladat ellátását negatívan befolyásolták a következők:

— létszámban kevésnek vizonyult az egység ilyen hosszú frontszakasz védelmére,
— a csapategységek váltás nélkül teljesítették feladataikat, tartalékaik a hídfőharcokban kimerültek,
— fegyverzetük elavult volt, jószerével az I. világháborúban lehettek volna korszerűek,
— a csapatok ellátása sokszor megoldhatatlan nehézségekbe ütközött (téli ruházat, élelem, hadianyag) és ezt tetézte a mínusz 25-30 fokos hideg,
— egyre súlyosbodott az a katonák közötti hangulat, hogy nem látták célját, értelmét a háborúban való részvételnek és egyre jobban késett a megígért leváltásuk.

A fentiek együttes érvényesülése mellett következett be 1943. január 12-e, amikor 9 óra 45 perckor igen heves aknavető és tüzérségi előkészítés után megindult az urivi hídfőből háromszoros túlerejű orosz csapattámadás. A váratlan erős támadás kivetette a magyar egységeket állásaikból és a támadók igen jelentős teret nyertek. Több alakulatot, egységet a bekerítés veszélye fenyegette. Január 13-én és 14-én az orosz csapatok a korotoljaki és a scsucsjei hídfőből 3 km szélességben újabb támadást intéztek nagyerejű tüzérségi és harckocsi előkészítés után. Ez az akció lehetővé tette az orosz csapatok számára, hogy kialakuljon egy átkaroló hadműveletű állapot.

Ez is érdekelheti:  A NATO 25 évvel ezelőtt indította meg terrorbombázását Jugoszlávia ellen

Az áttörési csaták szörnyű poklában 2000 km távolságban hazájától több tízezer magyar hunyt el, vagy lett hadifogoly. Ezekre a hősi halottakra emlékezünk, a hadtörténészek által megállapított 141.971 fős veszteségre.

Emlékezzünk dr. Zempléni Miklós a 2. magyar hadsereg egykori honvédorvosának: A boldog szunnyadókhoz c. versének részletével.

Aludjatok, ti áldott hőseink, pihenj te néma hadsereg!

Ringasson békén a távoli rög, s ne bántson könny, mely

értetek pereg.

Aludjatok csak Don menti holtak, folyó mentén szunnyadó bakák,

Aludjatok csak, néma szent hadak, pihenni édes, pihenni jó,

S nyugtasson a Donnak zúgása, mint a Tisza folyó.

Katona Zoltán
Hódmezővásárhelyi Történelmi Társaság

http://www.kzs.hu/

Nemzeti InternetFigyelő

LÉLEKEMELŐ - mementó 2006 emlékmű

Petíció az emlékmű megvalósításáért!

Aláírásával egy elvi támogatást fogalmaz meg. Amennyiben elegendő társadalmi támogatást gyűjtünk össze, elindítjuk a megvalósításhoz szükséges jogi és szakmai lépéseket.

Kattintson ide a petíció aláírásához!

További részletek itt!

4 thoughts on “A doni áttörés áldozataira emlékezve…

  1. Csak a legnagyobb tisztelettel emékezhetünk a katonáink hősiességére.

    De még ennél is nagyobb áldozattal és veszteségekkel járt az elhurcolt magyarok kálváriája a civil lakosság körében. Csak Szolyván (Kárpátaljai város) keresztül 650000 ezer civilt vittek szovjet gulágokra, és más utakon összesen 1 millió magyar nemzetiségű civilt, az egyharmaduk sohasem tért haza.
    Őróluk hivatalosan miért nem emlékezik meg senki? T. István.

  2. A Donnál védtük a Hazát…és ezt még csak a náci Németország nyakába sem tudjuk varrni, ugyanis még csak nem is kérték a hozzájárulásunkat Oroszország legyőzéséhez. Mindezen felesleges magyar áldozatok egy Bárdossy nevű azóta joggal felaksztott miniszterelnöknek köszönhetjük aki eltulajdonította a Moltov külügyminiszter által ajánlott , és a magyarok távol maradását sugalló üzenetét amelyet Kristóffy József magyar moszkvai nagykövet továbbított. Bárdossy nemes egyszerűséggel lenyúlta, mert esetleg a kormányzó nem ment volna bele az oroszok megtámadásába…

    Mara Tomi

  3. Szerintem ha a sok önként átfutott ukrán partizánokat felfegyverezték volna, azok kihajtották volna a komcsikat örökre. De nem, a hülye német maga akart bevonulni Moszkvába.Utközben megfagytak. Butaságot követtek el. De akár mit csináltak volna ez sajnos igy volt elöre megjászva. Mi bementünk az osztrák oldalán az elsö világháboruba, pedig nem voltunk hozzá kényszeritve. Az osztrákok csak megkérdeztek bennünket mi meg „Igent” ordibáltunk. Ha az nem tették volna meg akkor, akkor nem lett volna Magyarország felosztva és nem jöttek volna a komcsik ki az odujaikból. A felelösség elöl a nemesek meg elfutottak. Már aki.

    robi tobi

    1. Az ukránok a nagy Sztálin-i végzetes éheztetés után valóban felszabadítóként fogadták a németeket, magyarokat…Hamar rádöbbentek azonban, hogy egy gyilkos rabló banda jött immáron Nyugatról…Akik legyilkolják a civileket, kirabolják a házaikat, templomjaikat…és agyonlőtték az egy szem tehénkéjüket.

      Mara Tomi

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük